10 bebekten biri, ülkemizde ise Her 9 Bebekten Biri Erken Doğuyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
10 bebekten biri, ülkemizde ise Her 9 Bebekten Biri Erken Doğuyor
19.11.2019 09:58:25

 

10 bebekten biri, ülkemizde ise Her 9 Bebekten Biri Erken Doğuyor

​17 Kasım Dünya Prematüre günü dolayısıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Aygün, hemşireler  ve çocukların aileleri katıldı.

Çocuk Hastanesi 3. kattaki etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Canan Aygün “Umuttan mutluluğa etkinliğimize hoş geldiniz. Dünyada ve ülkemizde birçok özel gün var. Bunlardan bazıları bir millet için çok özel, bizi birbirimize bağlıyor. Bugün burada toplanmamızın nedeni de burada bulunanlar için çok özel bir gün olan 17 Kasım  Dünya Prematüre Günü’nü kutlamak. Dünyada yaklaşık her yıl 15 milyon bebek prematüre doğmakta ve bu bebeklerin bir milyondan fazlası erken doğum ve buna bağlı gelişen sorunlar nedeniyle kaybedilmektedir. Prematürelik, dünya çapında 5 yaş altındaki çocuklarda önde gelen ölüm nedenidir. Dünyada doğan 10 bebekten biri, ülkemizde ise her 9 bebekten biri prematüre olarak dünyaya gelmektedir.17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nün iki amacı vardır. İlki bu ciddi sağlık sorunuyla ilgili farkındalık yaratmak, ikincisi ise prematüre ailelerine umut olabilmektir. Her biri birer kahraman olan prematüre bebeklerimizin, ailelerinin ve onlara bakan yeni doğan  yoğun bakım doktor, hemşire ve destek ekibinin Prematüre Günü’nü kutluyor, idaremize yüksek teknoloji ve yüksek bilgi ve deneyimli eleman desteğini sağlama konusundaki destekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise etkinlikte emeği geçenleri kutlayarak “Hepinize hoş geldiniz diyorum. Avuç içini ancak doldurabilecek büyüklükte dünyaya acele edip gelen yavrularımızın hayata tutunabilmeleri kolay değil. Çok özel bir ihtimam, çok özel bir bakım gerektirmektedir. Yeni Doğan birimlerimizin de asıl amacı bu çocuklarımızın hayata tutunabilmelerini mümkün kılacak tedbirleri almak, o bakımı sürdürebilmek,  anne babanın heyecanla beklediği, kucaklarına alabilme duygularını yaşayabilmelerine imkân sağlayacak başarıyı göstermek. Hakikaten çok zahmetli ve çileli bir iş gördüklerini biliyorum. Ama şunu da biliyorum; bu kadar zor ve zahmetli işi müthiş bir sevgi ve heyecanla yapıyorlar.  Onlarla konuştuğumuzda yani elimize almaya cesaret edemediğimiz küçük yavruların, damarlarından kan almak, bakımlarını sürdürmek, entübe etmek diğer yetişkinlere göre daha zor olan bir süreç, ama bunu gün aşırı nöbetlerle ve yorgunluklarla  yapabilmek kolay değildir. Bu nedenle doktorundan hemşiresine kadar bu birimlerde çalışan bütün arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum, onları bir kez daha alkışlamak istiyorum.

Bu kadar zor işi yapan doktorlarımıza hemşirelerimize zaman zaman vatandaşlarımızın, içerisinde bulundukları duygusallıktan kaynaklanan hoş karşılanmayacak tepkilerin de görüldüğü zamanları yaşıyoruz. Bu nedenle birbirimizin hâlini anlamak hayatın her safhasında çok önemlidir. O yavrularımıza sağlıklı bir şekilde kavuşabilmek tabii ki öncelikle Allah’ın takdirine bağlı olarak vesile olmakta çok önemlidir. Doktorlarımızın ve hemşirelerimizin bu konudaki takdir edilecek çabalarını, motivasyonlarını düşürmeyecek şekilde takdir etmek de hakikatten güzel bir şey. Onlara sadece bir teşekkür ediliyor olmasının dahi bütün yorgunluklarını ortadan kaldıracak bir değer ifade ettiğini de hiç kimsenin göz ardı etmemesi gerekiyor.

Allah herkesin yavrularını bağışlasın, güzel günlerini görün inşallah. Sağlıklı, vatana ve ülkemize yararlı, ahlaklı, vicdanlı insanlar olmasını temenni ediyorum. Sizlere düşen bu. Bizlere düşen de yavrularınızı kucağınıza aldığınızda o gözlerinizdeki parıltıyla mutlu olmaya çalışmak ve hep daha iyisini yapabilmek…

Bu vesileyle hepinizin prematüre gününü kutluyorum, nice sağlıklı yıllar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılan aileler de teşekkür konuşması yaparak çocuklarının tedavi süresince yanında olan doctor, hemşire ve destek hizmetlerine teşekkür ettiler.

Prematüre doğan ikiz bebekler Yaren Demir Çelen ve Deren Demir Çelen kardeşler de etkinlikte küçük bir müzik dinletisi sundular.

ÖMÜ Dünya Prematüre günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert