12 Bin 500 Sözleşmeli Personel Alımına başvuracakların dikkatine!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
12 Bin 500 Sözleşmeli Personel Alımına başvuracakların dikkatine!
13.06.2017 10:12:24

 

12 Bin 500 Sözleşmeli Personel Alımına başvuracakların dikkatine!

TÜRK SAĞLIK-SEN tarafından 12 Bin 500 kadro ilan edilen 663 Sayılı Kanunun KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilecek olan sözleşmeli sağlık personelinin hakları ve alımla ile ilgili bir bilgilendirme hazırlandı.

Bilgilendirmede Bu kişilerin tayin hakları, maaşlarını nereden alacakları, mülakata tabi olup olmayacakları gibi hususlara yer verildi.

SÖZLEŞMELİ ALIMA BAŞVURACAKLARIN DİKKATİNE

Sağlık Sen’den yapılan açıklama şöyle;

Sendikamız tarafından 12 Bin 500 kadro ilan edilen 663 Sayılı Kanunun KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilecek olan sözleşmeli sağlık personelinin hakları ve alımla ile ilgili bir bilgilendirme hazırlanmıştır:

•    Bu 12 bin 500 kadroya 2016-KPSS Lisans), (2016-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olanlar başvurabilecektir.

•     4/B’li sözleşmeli statüde çalışırken istifa edip istifa süresinin üstünden bir yıl geçenler ile sözleşmeli personel olup Sözleşmesini; a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan, b) Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlardan, c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadıkları için başvuru yapabilecekler.

 

•    Bu alımla istihdam edilecek sözleşmeli personel 663 Sayılı Kanunun KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli personel olacaktır. 4-B’li sözleşmeli personel değillerdir. Yeni bir istihdam modeli hayata geçmiş olacaktır.

•    Bu alımda sözlü sınav olmayacaktır. Bakanlık bu sözleşmeli modelde KPPS sınavı ve mülakat sınavı ile yerleştirme yapmak  yerine KPSS sınavı ve ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme usulünü benimsemiştir.

•    Bu istihdam modeli ile atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır.

•    Eş durumu tayin hakkı da kısıtlı ve idarenin takdir yetkisine bağlanmıştır.  Bu yetkide oldukça geniştir. (Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.)

•    Sağlık ve öğrenim mazereti tayini düzenleyen herhangi bir hüküm yoktur.

•    Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin  (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanacaklardır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacaklardır. Kısacası 6 yıl aynı yerde görev yapmak zorunda olacaklardır.

•    Maaşlarının genel bütçeden alacaklardır.

Sağlıkta Farklı İstihdam Modelleri Terk Edilmeli, Yanıştan Dönülmelidir

sözleşmeli sağlık personeli Kpss sınavı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert