1829’da Rusya’nın İran Büyükelçisi Öldürülmüştü!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
1829’da Rusya’nın İran Büyükelçisi Öldürülmüştü!
20.12.2016 09:46:13

 

1829’da Rusya’nın İran Büyükelçisi Öldürülmüştü!

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov'a Suikast Girişimi Sırasında Putin, İran Büyükelçisinin Yazdığı Tiyatro Oyunundaydı.

1829'daki bir diplomatik kriz sırasında elçiliği basan bir grup öfkeli İranlı, Rus büyükelçiyi öldürmüştü. Rus kaynaklar elçilik baskınının arkasında İngiliz ajanların olduğunu iddia etmişti.

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastından hemen önce Vladimir Putin, 19. yüzyılın başında Rusya'nın İran büyükelçisi olan Aleksandr Griboyedov'un yazdığı tiyatro oyunundaydı.

Ankara'daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikast sonucu hayatını kaybetmeden hemen önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'da bir tiyatro oyununu izlemek üzere yola çıkmıştı. Bu tiyatro oyununun yazarı, 19. yüzyılın başında Rusya'nın İran büyükelçisi olan Aleksandr Griboyedov'du.

SUİKAST, RUSYA VE İRAN'A MESAJ MI?

Bu ilginç tesadüfe, Financial Times'ın Moskova muhabiri Max Seddon dikkat çekti. Seddon'ın tweeti yüzlerce kez paylaşıldı. Bazı Ruslar tweet'e tepki gösterirken, bazı Twitter kullanıcıları ise "Ankara'daki suikast Putin'e veya İran'a mesaj mı" yorumunu yaptı.

TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN BİR ARAYA GELECEK

Türkiye, Rusya ve İran'ın dışişleri bakanları bugün Moskova'da bir araya gelecek. Üçlü zirve, Suriye'deki krizin çözülmesi için kritik önemde.

1829- Griboyedov (Tahran) 
1923- Vorovski (Lozan) 
1927- Voykoy (Varşova) 
2016- Karlov (Ankara)

Rus büyükelçi Andrey Karlov Vladimir Putin Rusya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert