200 MÜLTECİ GÜVENCEYE ALINDI 1000 KİŞİ DAHA GELECEK
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
200 MÜLTECİ GÜVENCEYE ALINDI 1000 KİŞİ DAHA GELECEK
22.07.2013 11:52:02

 

200 MÜLTECİ GÜVENCEYE ALINDI 1000 KİŞİ DAHA GELECEK

Samsun İnsani Yardım Hareketi SİYAH İçişleri Bakanlığının Samsun’a gönderdiği Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı Mültecilerin dramlarını gün yüzüne çıkardı.

Samsun’a gönderilen mültecilere tek başına yardım etmeye çalışan SİYAHAREKETİ sayılarının artmasının artından konuyu Samsun Valiliğine taşıdı.
Samsun’a gelen mülteci sayısında baş gösteren artış ile birlikte SİYAH yetkilileri durumu Valiliğe bildirerek sokaklarda ve parklarda yaşayan bu insanlara sahip çıkılmasını isteyen SİYAH yetkililerinin Valilikten aldıkları cevap hayli şaşırtıcı oldu.

İçişleri Başkanlığının talimatı olmasına rağmen bir Vali Yardımcısı sekreteri SİYAHA boyundan aşkın cümlelerle  “Sizin başka işiniz yok mu, başka işlerle uğraşın. Karışmayın böyle şeylere” şeklinde tuhaf bir  karşılık verdi.

Bunun üzerine SİYAH devreye bir milletvekili sokarak mültecilerin Ramazan ayında sokakta yaşayan bu insanlara valiliğin sahip çıkması gerektiğini yeniden vurgular.  Çünkü İçişleri Bakanlığı’nın konu ile ilgili valiliklere gönderdiği talimat vardır.
 
Valilik, milletvekiline Samsun’a ne kadar mülteci geldiğini söyleyemez. Çünkü kimse işini yapmamış ve bu konu uzun süredir savsaklanmış durumdadır.

Bunun üzerine SİYAH Samsunda ne kadar mülteci olduğunu ve SİYAH’ın ne kadarına ulaşabildiğini rapor halinde Valiliğe verdi.

Verilen raporun ardından Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ilgili kurum ve birim ve kişileri olağanüstü toplayarak değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Böylece SİYAH’ın yaptığı ilk açıklamanın ardından bir açıklama yaparak SİYAH’ı yalanlayan Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek de durumun vahametini bizzat Samsun Valisinden öğrenmiş oldu..

SİYAH ekipleri Samsun’da parklarda ve camilerde yaşayan mültecileri tespit ederek yaşabilmeleri için asgari insani yardımı yapma noktasında acil eylem planını hayata geçirmiş olmasına rağmen son günlerde Samsun’a gelen 30’a yakın aile ve toplan 200 kişi ile baş edemeyince durumu Samsun Valiliğine iletmişlerdi.

MÜLTECİLERDEN 200 TL OTURMA PARASI

Bu arada SİYAH’ın Samsun’da mülteci dramını gündeme getirmesiyle bu insanların sokaklarda yaşamaya mecbur bırakılmasının sebebini de ortaya çıkar.
Emniyet Müdürlüğü mültecilerden oturum izni için kişi başı 200 TL istemektedir. Yemeye ekmekleri ve içmeye suları olmayan insanlar bu parayı bulamayınca resmi işlemler tamamlanamadığı için insanlar parklarda yatmaya mecbur kalırlar..

SİYAH girişimleriyle bu parada aile başına 100 TL’ye indirilerek işlemlerin kısa sürede tamamlanabilmesi de sağlanmış oldu..

İLKADIM BELEDİYESİ’NDEN EKMEK VE PARA YARDIMI

Öte yandan Samsun’da yanşana mülteci dramının ortaya çıkmasının ardından İlkadım Belediyesi de devreye girerek mültecilere hem Halk Ekmek Fabrikasından ücretsiz ekmek ve hem de kişi başı aylık 100 TL para vereceğini açıkladı..
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER