2017 yılı hac müracaatları başladı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
2017 yılı hac müracaatları başladı!
29.12.2016 14:40:13

 

2017 yılı hac müracaatları başladı!

Samsun Haber - Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı 2017 yılı Hac Müracaatları başladığını açıkladı.

İşte Hac işlemleri hakkında tüm detaylı bilgiler;

2017 YILINDA İLK DEFA KAYIT YAPTIRACAKLAR

1-    2017 yılında ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 28 Aralık 2016 - 06 OCAK 2017 tarihleri arasında alınacaktır.

2-     “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler ilgili bankalara 20.-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra; a- Müracaatlarını Başkanlığımız “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda, b- Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat ederek, Kayıtlarını yaptırabileceklerdir. c- Anlaşmalı Bankalar : Al Baraka Türk, Halkbank, Kuveyt Türk, Ptt Bank, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım.

3-    Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere ön kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

4-     Müftülüklere yapılan müracaatlarda kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesi ile birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarası da almayanların müracaatları geçerli olmayacak, bunlar kuraya dahil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

5-     Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya aralarında hiç bir akrabalık bağı olmayanların, istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde kur’aya girme talepleri kabul edilecektir.

6-    Engelliler hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte; Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar ise müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapabileceklerdir.

7-    Hacca götürülmek istenilen (0 yaş dahil) çocukların, ebeveynleri ile birlikte ön kayıtlarının müftülükler veya internet yolu ile yapılmış olması gerekmektedir. İlk defa müracaat edecek çocuklardan da ön kayıt ücreti alınacaktır.

8-    Ayrı ayrı yerlerde ve tarihlerde farklı hac konaklama türlerinde müracaat eden eş veya akrabaların bilahare mahremiyet birleştirilmesi yönündeki istekleri karşılanmayacaktır.

9-    Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birisinin ilk defa 2017 yılında kayıt yaptırmış olması, diğerinin ise kayıt yenilemesi (önceki yıllardan hac kaydının bulunması) durumunda; talep etmeleri halinde bunların müracaatları kayıt yenileme (09-31 Ocak 2017) süresi içinde birlikte alınabilecek ve kuraya da tek numara ile katılacaklardır.

10-    Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve ön kayıt ücreti de iade edilmeyecektir.

11-    Daha önce vekâleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten Hacca gitmek isteyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

12-    Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.

13-    İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlardaki bilgi eksikliğinden "Grup Başı" olarak yazılan veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır.

14-    Hacı adayları; müracaat formunda yer alan hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığı ve süreyi de dikkate alarak, aşağıdaki bilgiler ışığında mutlaka işaretleyeceklerdir.

B- ÖNCEKİ YILLARDA KAYIT YAPTIRANLAR (KAYIT YENİLEME)

1-    Hac Konaklama türlerinde değişikliğe gidildiğinden dolayı 2016 yılı hac kurasına katılıp hacca gidemeyenler; 09 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında Hac konaklama tercihini belirleyerek ;

a-    Kayıt Yenileme işlemlerini Başkanlığımız “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda,

b-    - Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat ederek, kayıt yenileme işlemlerini yaptırabileceklerdir.

2-    2017 yılı için OTOMATİK kayıt yenileme YAPILMAYACAKTIR.

3-    - Kayıt yeniletmeyenler 2017 kura çekimine dahil EDİLMEYECEKTİR.

4-    - Kayıt yenileteceklerden; geçmiş yıllarda yapmış oldukları il, ilçe ve kuraya birlikte gireceği kişilerde, adres ve cep telefonu bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vaz geçenler 09- 31 Ocak 2017 tarihleri arasında Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri yapabileceklerdir.

C- ÖN KAYIT VE KAYIT YENİLEMELERDE ORTAK KRİTERLER

 1- Konaklama Türleri

a)    Oda Tercihli Konaklama Türü: •Mekke-Medine'de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşat salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli, 2, 3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. • Mekke'de Mescid-i Harama en fazla 7 km. Medine'de ise Merkeziye'de veya Mescid-i Nebeviye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır. • Sabah kahvaltısı, ve akşam yemeğini tabldot usulü, öğle öğünü için kumanya paketi verilecektir.

 b) Otel Konaklama Türü: Mekke ve Medine standartlarında günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Otellerin Mescid-i Harama ve Mescid-i Nebeviye olan takribi uzaklıklarına göre iki ayrı kategoride organizasyon düzenlenecektir. * Otel-1 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Harema en fazla 700 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacaktır. * Otel-2 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Harama en fazla 1000metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de bulunan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacaktır.

2- Müracaat formunda belirtilen hac konaklama türleri bağlayıcı olacağından ve daha sonra tür değişikliğine imkan tanınmayacağından, tercihler dikkatli bir şekilde yapılacaktır.

 3-Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini mutlaka girmeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)

 4-Kesin kayıt tarih ve ilkeleri ile hac konaklama türlerine göre alınacak ücretler bilahare duyurulacaktır.

GEÇMİŞ KAYITLAR HAKKINDA DURUM SORGULAMAK İÇİN

http://hac.diyanet.gov.tr/OnkayitSorgu/Sorgu.aspx

2017 HAC KURA TARİHİ

23 Şubat 2017 Perşembe Günü Saat 10:00’da Diyanet İşleri Başkanlığında Basın Huzurunda Kura Çekilecektir.

KESİN KAYITLAR

 2017 Yılı İçin Kendilerine Kura Çıkan Hacı Adaylarının Kesin Kayıtları 28 Şubat İle 10 Mart Tarihleri Arasında İl Müftülüğümüzde Yapılacaktır

2017 HAC FİYAT ARALIĞI

1-    Odada kalan kişi sayısına göre  14.000 TL ile 19.000 TL arasındadır

2-    Otel 2 ise 23.000 TL ile 25.000 TL

3-    Otel 1 SERBEST…

İki defa kendisine kura çıktığı halde kayıt yapmayanlar  sonraki yıl ilk defa kayıt olmuş gibi kuraya girecektir.

HAC TAKVİMİ

Hac Çıkışları   :     31 Temmuz 2017 ile 26 Ağustos 2017 tarihleri arasında

Hac Dönüşleri  :     05 Eylül 2017 ile 30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

SAMSUN MÜFTÜLÜĞÜ KAYITLARI

SAMSUN’DA TOPLAM KAYITLI HACI SAYISI

(Bu yıl hariç)   

 

40.489  KİŞİ

GEÇEN YIL SAMSUNDAN HACCA GİDEN

 1.311 KİŞİ

hac Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert