8 Mart Ne Ki!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
8 Mart Ne Ki!
09.03.2020 12:43:06

 

8 Mart Ne Ki!

En güzel sözlerin sahibinin adıyla…Allah’ın adıyla…

On iki ayın yaklaşık her gününü bir isimle anar olduk. Anneler günü, sevgililer günü, babalar günü, kadınlar günü vs. Nerden çıkmış bu kadınlar günü diye soracak olursak?

  8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Daha sonraki yıllarda özellikle 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın “Internationaler Frauentag” (International Women's Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Acı bir trajedi ile başlayan bu gün, şimdilerde cinsiyet eşitliği çığırtkanlarının, ahlaksız bir toplum için kullanılmaya çalışılan ve emekçilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan neye ve kime hizmet ettiği belli olmayan bazı grupların maşalığını yapar oldu. Birleşmiş milletlerce tanımlanmış bir gün olması hasebiyle neredeyse tüm sivil toplum örgütleri tarafından ‘Kutlama mesajları’ yayınlanır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
vatandaş     2020-03-09 konuştu bi balkabağı daha, kutlayan devlet böyükleri duydular mı ki balkabağını ?
GALERİLER