Abdülhamid’in Sır Kutusu Tahsin Paşa Hain mi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Abdülhamid’in Sır Kutusu Tahsin Paşa Hain mi!
23.02.2019 12:19:18

 

Abdülhamid’in Sır Kutusu Tahsin Paşa Hain mi!

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht “Abdülhamid” dizisinde son bölümde yaşanan bir hadise ve seyircinin aklında soru işareti oluşturdu. Sultan Abdülhamid’in ‘sır kutusu’ olarak bilinen Tahsin Paşa tarihte Jön Türklere katılarak ihanet mi etti? Sorusunu akıllara getirdi...

Tarihte Sultan II. Abdülhamid Han’ın sırdaşı ve kendisine en yakın isim olarak bilinen Hasan Tahsin Paşa karakteri, TRT 1’de ekranlara gelen Payitaht “Abdülhamid” dizisinde Bahadır Yenişehirlioğlu tarafından oynanıyor.

Ekranlara gelen son bölümde Abdülhamid’in, Jön Türklerin hain oyunlarına karşı düzenlediği siyasi bir hamle Tahsin Paşa’nın tüm şüpheleri üzerine çekmesine yol açtı.

Tamamen tarihe bağlı kalmayan dizide ne olur bilinmez lakin gerçekte Tahsin Paşa bir hain değildi…

HASAN TAHSİN PAŞA GERÇEKTE KİMDİR? JÖN TÜRKLERLE BAĞLANTISI OLMADI

1859 yılında dünyaya gözlerini açan, Osmanlı Devleti’nin mümtaz bürokratlarından Hasan Tahsin Paşa…

Babası Mesud Efendi’dir. Tahsin Paşa, Rüştiye’de tahsilini tamamlamasının ardından sırasıyla, Sadaret Mektubî Kalemi, Dahiliye Nezareti Mektubî Kalemi, aynı kalemde başkâtiplik ve Bahriye Nezareti Mektupçuluğu görevlerini layıkıyla yerine getirdi.

Yeteneği, liyakat ve dürüstlüğü Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından keşfedilen Hasan Tahsin Paşa, Mabeyn Başkatipliği görevine getirildi.

Osmanlı Devleti’nin iç ve dış hainlerin fitneleriyle yıkılma sürecine girdiği dağılma döneminde 33 yıl boyunca Hilafet sancağını ayakta tutan Sultan II. Abdülhamid zamanında görevini başarıyla ifa eden Tahsin Paşa, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İttihat ve Terakkiciler tarafından Serasker Mehmed Rıza Paşa, Râtıb Paşa, Zeki Paşa ve Şehremini Reşid Paşa ile birlikte Sakız Adası'na sürgün edildi.

Affedilerek sürgünden dönen Tahsin Paşa’nın Jön Türklerle hiçbir münasebeti yoktur. Cumhuriyet’in ilanından sonra Tekel Tütün  Deposunda baş katiplik görevine getirilen Paşa, 1930 yılında Hakk’a kavuşmuştur.

Diriliş Postası

Abdülhamid Tahsin Paşa Jön Türkler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
VATAN DELİSİ     2019-03-04 TAHSİN PAŞA ulu hakanla birlikte bir tertip düzenlediler. Tertip sonrası olayı göreceksiniz. Kesinlikle hain değildir ve hain olamaz ilerleyen zamanda göreceksiniz.
DELİLSİZ DAVAYA BAKILMAZ     2019-03-03 Herkes yorumlarda inanmış siteye.Belki de bu site tarihi saptırıyor.Kaynaksız hiçbir şeye inanmayın artık !...
Erzurum     0000-00-00 Abdülhamit hain arıyor vemberi Fuat paşa bunları kafasini hemen kesmesi lazim
Malatya     0000-00-00 Tahsil paşa hain değilmiş.içime şu serpildi
Betul     0000-00-00 Öyleyse neden böyle bir şey yaptılar
Ali     0000-00-00 Tabi değil sen tahsin paşanın ne zaman hain olduğunu gördün
Yaşar Sürsal     0000-00-00 Çok şükür Tahsin paşa hain değilmiş
Zeynb     0000-00-00 Zaten son zamanlarda çok saçmaladılar Şimdi ise bu Tahsin Paşa'yı yaptıkları
Yunus     0000-00-00 Dilaver salcı Hain olduğunu nereden düşündünüz henüz yeni bölüm yayınlanmadı belki de bir tertip...
Dilaver salcı     0000-00-00 Neden bu tarihi saptırırlar ki. Neden gerçeğin dışına çıkarlar Yazık, aslında paşa hain falan değilmiş
GALERİLER