Adalet Yürüyüşü...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adalet Yürüyüşü...
08.07.2017 15:16:33

 

Adalet Yürüyüşü...

Öncelikle, Pazar günü Maltepe’de yapılacak olan Miting ile birlikte Adalet Yürüyüşü’nün son bulacağını tahmin ediyorum. Ancak bu Adalet Yürüyüşü’ne neden, niçin gerek oldu? Buna bakmamız gerekiyor…

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun Mit Tırları davasında tutuklanması ile Adalet Yürüyüşü başladı. İyi de ondan önce birçok olay oldu neden Adalet Yürüyüşü yapılmadı?

15 Temmuz Darbe Kalkışması sonrası neden yapılmadı?

Başörtüsü konusunda neden yapılmadı?

Mecliste HDPKK Propagandaları yapılırken neden yapılmadı?

Hadi daha absürt birde örnek vereyim!

HDPKK’lı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın dokunulmazlıklarının kaldırıldığı ve tutuklandığı dönemde neden bu Adalet Yürüyüşü yapılmadı?

Enis Berberoğlu’nu bu kadar özel kılan nedir?

Mahkeme, Enis Berberoğlu’nu çok dikkat edin “VATANA İHANET” suçundan önce ömür boyu ağır hapis cezasına daha sonra ise 25 yıl ağır hapse mahkum etti.

Peki, neden “VATANA İHANET” suçundan mahkum etti?

Mit Tırları davasında, Devletin gizli kalması gereken bilgi ve görüntülerini yaymaktan ve devleti zafiyete uğratmaya çalışmaktan. Peki, kim yaydı bu görüntüleri? Cumhuriyet gazetesi ve o dönemde ki Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar. Kim verdi bu bilgileri Can Dündar’a? Tabii ki Enis Berberoğlu. Zira Can Dündar bu bilgi ve belgeleri mahkeme sürecinin ilk döneminde CHP’li bir Milletvekillinden aldığını söyledi. Daha sonra ise bu ismin Enis Berberoğlu olduğu ortaya çıktı.

Adalet Yürüyüşü’nün başlamasına sebep olan bu görüntüleri peki kim çekti? FETÖ’nün devlet içerisine sızmış militanları. Kaldı ki şuan Mit Tırları davasına konu olan olaylar silsilesini FETÖ Teröristlerinin yaptığı da mahkemece kanıtlandı.

Enis Berberoğlu nereden aldı peki bu görüntüleri? Direk olarak FETÖ Teröristlerinden mi? Yoksa birileri tarafından Enis Berberoğlu’nun eline mi tutuşturuldu bu bilgi, belge ve resimler? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Adalet Yürüyüşü adı altında 69 yaşında, 450 Kilometre yürütecek kadar panik yaptıran nedir?

Enis Berberoğlu itirafçı olup bu bilgi belge ve resimleri direk FETÖ Teröristlerinden değil de X kişiden aldım derse ne olur?

Muhtemelen, Mahkeme o bilgi belge ve resimleri aldığı kişiyi de kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan “VATANA İHANET” suçundan en az 25 yıl hapis cezası verir.

Adalet yürüyüşü başladığından beri nedense “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” atasözü aklıma geliyor hep!

Peki, Pazar günü Adalet Yürüyüşü sonlanıp, Maltepe’de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Miting yaptıktan sonra ne olacak?

Her şey süt liman mı olacak? Yoksa Türkiye yeni olaylara mı gebe kalacak?

Elbette ki CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Maltepe Mitingi sonrası da sansasyonel açıklamalara ve hareketlere devam edecek…

Zira, Ya Enis Berberoğlu itirafçı olursa?!

Peki, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu Adalet Yürüyüşü ile neler istiyor?

Adalet Yürüyüşünün taleplerini ise CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan ve CHP’lilerden öğrenelim!

1.      20 Temmuz’da konulan ve kendisine göre asıl darbe olan OHAL kaldırılsın!

2.      Basın suçluları serbest bırakılsın! (FETÖCÜ-DHKP-C’li tüm yazar çizerler.)

3.      FETÖ ile mücadele adı altında tutuklananlar serbest bırakılsın!

4.      HDPKK’lı Siyasiler serbest bırakılsın!

5.      HDPKK’lı Yerel Yöneticiler görevlerine iade edilsin!

6.      Türkiye derhal Suriye’den çekilsin!

7.      Katar’da ki Türk Askerinin varlığı sona erdirilsin!

8.      Hükümet istifa etsin ve Tüm partilerin yer adlığı Milli Mutabakat Hükümeti kurulsun!

9.      Avrupa Birliğinin talepleri harfiyen yerine getirilsin!

10.  Suriyeliler ülkelerine geri gönderilsin!

11.  Referandum iptal edilsin ve eski sistem geri getirilsin!

12.  Akkuyu Nükleer santralinin yapımından vazgeçilsin!

13.  3.Hava Alanı inşaatı durdurulsun!

Bu maddelere baktığımızda ise Gezi Kalkışmasında 3 tane ağaç için sözde eylem yapanların aslında “Mesele Ağaç değil, Sen hala anlamadın mı?” sözleri aklımıza geliyor…

Ana hatları ile ilk etapta bu maddelerin yerine getirilmesi ile adalet sağlanacağını iddia ediyor CHP Lideri Kılıçdaroğlu.Bu maddelerin yerine getirildiğini düşünelim biran! Arkasından CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan gelecek olan ilk talep ise 15 Temmuz darbe girişiminin yok sayılması ve arkasından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüce Divan’da yargılanmasını isteyecektir. Eğer Yüce Divan’da aklanırsa bu defa da AHİM tarafından yargılanmasını ve ceza almasını isteyecektir.

Yürüyüşe başladığında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Sesimi duyun, Adalet için yürüyorum!” demişti. Adalet Yürüyüşünün sonlanacağı Maltepe Mitingi sonrası için yeni bir gezi kalkışması sağlamak ve bu girişimi tüm Türkiye’ye yaymak için Büyük Ada’da bir otel’de FETÖcüler dahil yeni bir tertip komitesi hazırlıklara aslında başlamış oldu. Büyük Ada aslında önemli de bir merkez! Zira 15 Temmuz darbe kalkışmasının planları da Büyük Ada’da yapıldı. Bu otel ve ayrıntılarını ise 26 Temmuz 2016’da Trollenen HoCIA darbesinde sizlere anlatmıştım. O yüzden Büyük Ada ve o Otel önemli!

Zira Büyük Ada’nın ve o Otel’in seçilmesi 15 Temmuz planlayıcıları için ayrıca özel bir algıya ve öneme sahip.

Adalet Yürüyüşüne katılanlar arasında çok enteresan CHP’li ve diğer partilerden enteresan insanların yanı sıra enteresan meslek gruplarından da insanlar var. Mesela Başörtüsü yasağını savunan ve başörtüsüne üniversitelerde savaş açanlar özgürlük ve adalet için yürüyor. Yine aynı keza hapiste kalırsa ölür o kalp hastası denilen HDP’li Ahmet Türk yürüyüşe katılıyor ve baktığımızda capcanlı ve sapasağlam görünüyor. Adalet Yürüyüşüne 2 Milyonluk iletişim faturasını millete ödetenler de adalet için yürüyor! Gerçi hoş CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Siz verdiniz yetkiyi o da kullandı! Vermeseydiniz kullanmazdı!” dememiş miydi? Yine Garsonluktan Katrilyonluk servete ulaşanlar, Hatta rezidans kraliçesi olanlar bile Adalet için yürüyüş yapıyor. PKK’lıların ve DHKP-C’lilerin avukatlığını yapıp onları savunanlar da Adalet için yürüyor…

Adalet Yürüyüşüne destek vermediğini ifade edenlerde var! Bunlardan en enteresan olan ilk isim Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu. Adalet Yürüyüşüne neden katılmadığını “Türkiye Barolar Birliğinin, bir siyasi parti faaliyetine katılması doğru olmaz.” sözleriyle açıkladı ancak bazı baroların Adalet Yürüyüşüne katılmasına da “Yürüyüşe bir süre katılıp, özçekim yapıp bunu sosyal medyada paylaşmayı önemli bir eylemin bir parçası olma duygusunu yansıttığı için sıcak karşılıyorum.” diye de ekledi. Asıl demek istediği ise destekliyorum ama CHP Lideri Kılıçdaroğlu bu yürüyüşten velev ki başarılı çıkmazsa CHP’nin yeni lideri olabilmek için hazırım dedi…

Adalet Yürüyüşüne destek vermediğini ifade eden en enteresan isimlerden bir diğeri ise İstanbul Eski Baro Başkanı Ümit Kocasakal. Adalet Yürüyüşüne neden katılmadığını ise “Ben bu ülkenin bölünmez bütünlüğüyle sorunu olanlarla, Cumhuriyetle ve Atatürk’le sorunu olanlarla, emperyalizmin işbirlikçiliğini yapanlarla yürümem. Oraya gelen bir takım insanların kim olduğu, ne olduğu daha önceden Atatürk ile ilgili neler söylediğini bilmiyor muyuz? Aptal mı herkes? Bir de sen CHP isen, hem ülkenin hem partisinin kurucusunun düşmanı ile yürüyemez. ” sözleriyle açıkladı.

CHP içerisinde bile Adalet Yürüyüşüne destek vermeyen ve bu yürüyüşün aslında Adalet yürüyüşü olmadığını bilen bir grup ve çatlak sesler varken bu yürüyüşe destek veren Avrupa Parlamentosu ise Türkiye’nin AB üyeliğinin dondurulması kararını oyladı ve bu yönde karar aldı. Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri’in sunduğu Avrupa Parlamentosuna sunduğu tasarı nihai bir karar olmayıp, Avrupa Birliğine öngörü niteliği taşıyor. Türkiye’yi ve Avrupa Birliğini bağlamasa bile Türkiye’nin ileriki dönemde önünü kesme açısından önem taşıyor…

Asıl soru ise şu!

Peki, tüm bu istek ve talepler velev ki yerine getirilirse ne olur?

İşte o zaman Türkiye’de herkes Adalet için yürüyüşe değil, Herkes kendi Adaletini aramak için yollara düşer…

Orhan SARIKAYA

 
Kemal Kılıçdaroğlu fetö Adalet Yürüyüşü Enis Berberoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert