Adam lazım bize...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adam lazım bize...
12.07.2017 12:24:59

 

Adam lazım bize...

Gözünü namusuna dikince gözünü oyacak, el lazım bize, toprağa el uzatınca, bileğinden kırmayacak, koparacak.

Yürek lazım bize, Hz.Hamza'yı andıracak. Aslan lazım bize, Hz.Ali'yi kıskanacak.

Ödlek lazım değil bize, zor görünce kaçacak, kenara köşeye saklanacak. Aman fişlenirsin konuşma, aman mimlerler yazma. Anlatma, görme, konuşma... Peki ne yapalım? Oturup tek tek son olmayı mı bekleyelim.

ŞEREFSİZ YAŞAMAKTANSA, ŞEREFLİ ÖLÜM NİMETTİR İNSAN OLANA, vicdanı olana.

İnandım diyen insan nasıl susar ki haksızlık gördüğü vakit. Günde beş vakit namaz kılıp insan nasıl gözünü yumar ya da yum gözünü der?

YUMMA AÇ GÖZÜNÜ, GEREKİRSE GİT ÖL... Diyemedikten sonra neye lazımdır ki o insan. Ha birileri açmış gibi, konuşuyor gibi yapar, birileri hakikaten açar, hakikaten elini değil, bedenini koyar taşın değil tankın altına... Hem öyle bir koyuş ki ciğerime denk getireyim de bir anda acı çekmeden öleyim hesabını yapan yiğitlerin olduğu dünyada, aman konuşma fişlenirsin diyen kafatası... KORUMACI DA OLSA, ÇOK AYIP BİR KONUŞMA... ÇOK YAZIK BİR UYARI BU ÖZÜNDE.

Aman canım sana ne... Her kes aynı, düzen aynı, birbirlerinin kuyruklarına basmazlar diyen, 240 şehit öylesine mi gitti diyorsun sen yani? 240 gonca gül... 240 YÜREK... 240 PIRLANTA... Sana eyvah... Sana yazık... Onların mükafatı dünyevi kafatası ve insan aklımızla biz istesek de algılayamayız. Anca 240 yürekte var olan imanı taşıyabilen ruh anlar geçtikleri sınavı... Onlar geçtiler, peki ya biz ???

Samimiyet lazım bize, oynayan değil, olduğunu yansıtan yürekler lazım. Göz lazım bize, bakmayıp görebilecek retinalar lazım.

Beyin lazım bize, çalışacak, tek kendine değil, eşine, dostuna, milletine...

Vicdan lazım bize, tek taraflı yontmayacak, yeri geldi mi kendinin darağacını kurup, en ve ilk başta kendine dur orda diyecek.

Okul lazım bize. Hamallık ve ezber yaptırmaya değil, ezber bozdurmaya, yaşamın derinliğine götürebilen olmaya hazırlamaya eğitim lazım...

Komşu lazım ve komşu olmamız lazım, ardından konuşmaya kesiştirmeye değil, ekmeğini paylaşmaya, vebalini bilebilmeye, derdini azaltmaya.

Dil lazım bize, hakikati konuşmaya, yalakalık yapmaya değil. Söz lazım bize, başladı mı savaşı kesen, birleştiren sözcükler lazım.

Ruh lazım bize, bir arada tutmaya, biraraya getirmeye, öteki değil, benimki dedirtecek ruh lazım.

Karakter lazım bize, özenerek, sonradan değil doğuştan olgunluğu kapmış. Desinler diye değil, egosu için değil, büyük yönetmene verdiği sözden ötürü sorumlu hissedebilen.

Alın lazım bize, günde beş kez secdeye giden, elinin tersiyle itebilen yolundaki tüm taşları.

Can lazım bize, nasıl yaşadın dediklerinde, en düzgün ve en olması gerektiği gibi dedirtecek, nasıl verdin diye sorulunca da verdiğim sözümü tuttum emanetimi yerine ve sahibi için verdim... Cümlesini kurduracak.

Aşk lazım bize, en samimi olanından, en saf, temiz olanından, cep için değil, ahiretlik sevgiliye...

Tuba IŞIK

namaz Hz.Ali Vicdan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert