Adem Özköse’den 6 gündür haber alınamıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adem Özköse’den 6 gündür haber alınamıyor!
15.03.2012 09:52:34

 

Adem Özköse’den 6 gündür haber alınamıyor!

Suriye'de, kameraman arkadaşı ile birlikte ortadan kaybolan ve kendilerinden haber alınamayan gazeteci Adem Özköse’nin yakınları devletten yardım bekliyor.

Gazeteci Adem Özköse'nin Suriye'ye giderken kendilerine haber vermediğini, genellikle tehlikeli bölgelere gittiğinde haber vermeden yola çıktığını söyleyen amcası Ahmet Özköse, "Biz haberleri sosyal medyadan aldık. Suriye'ye gittiğini bilmiyorduk. Ancak bundan 1 hafta öncesinde yanındaki kameraman arkadaşı ile birlikte Suriye'ye İdil bölgesine gittiğini, oraya vardığında eşini ve arkadaşlarını aradığını öğrendik. Son 4 gündür kendisinden haber alınamıyor. Çeşitli girişimlerde bulunduk, Dışişleri Bakanlığı nezdinde. Ömer Çelik ile görüşüldü, onlar 'biz olayı takip ediyoruz' diyorlar. Bu konuda devletimizden yardım bekliyoruz. Gittiğinden bizim haberimiz yoktu. Tehlikeli bölgelere gittiğinde bize haber vermiyordu" diye konuştu.
 
Evli ve 3 çocuk babası olan gazeteci Adem Özköse'nin Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan babası ve annesi Mustafa-Kevser Özköse'nin çok üzgün olduklarını belirten amca Ahmet Özköse, "Daha önceden Mavi Marmara Gemisi'ndeydi. Afganistan'a gitti, dünyanın çok yerine gitti. Onun işiydi bu, savaş bölgelerinde savaş muhabiri olarak görev yaptı. Daha önceden Afganistan'da şarapnel parçası isabet etmiş ve yaralanmıştı. Biz bunu sükunet ile karşılıyoruz. İnşallah hayırlısı olur. Hayırlı neticeyi bekliyoruz"

DIŞ İLERİ ALARMDA
Bu arada 2 Türk gazeteci için alarma geçti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da yaptığı açıklamada Gerçek Hayat dergisi Ortadoğu temsilcisi ve Milat gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un bulunması için Suriye yönetimi nezdinde her türlü girişimin yapıldığını söyledi.

Davutoğlu, Suriye’de kaybolan Türk gazetecilerle ilgili önemli ipuçlarına sahip olunduğu mesajı verdi. Davutoğlu, 5 günden beri kendilerinden haber alınamayan Türk gazeteciler Adem Özköse ile Hamid Coşkun’un İdlib yakınlarında kayboldukları köyü bildiklerini söyledi.

Kaybolan gazetecilerin Suriye makamlarınca yakalanıp alıkonulduklarına dair net bir bilginin olmadığını da belirten Davutoğlu, Suriye’de hem Şam merkezli, hem de yerel makamlar dahil tüm kanallar kullanılarak kendileriyle irtibata geçilmeye çalışıldığını ifade etti.

Davutoğlu, “Suriye makamları nezdinde gerekli girişimleri yaptık. Değişik haberler geliyor. Davutoğlu “Olağanüstü şartlarda görev yapan gazeteciler, her zaman bazı risklerle karşı karşıya kalabilir. Ama kim, nerede olursa olsun, basın mensupları görevlerini yaparken, onların can güvenliğinin teminat altına alınması lazım. Son dönemde Suriye’de uluslararası basında da kayıplar oldu. Bu Suriye’deki durumun ne kadar ciddi bir duruma geldiğini gösteriyor” dedi. Özköse ve Coşkun, Milat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Adakoğlu’nun bildirdiğine göre Suriye’deki olayları izlemek ve belgesel çekmek için 10 Mart’ta gün önce ülkeye giriş yapmıştı. Adakoğlu iki gazeteciden en son İdlib kentindeyken haber aldıklarını, o günden sonra irtibatı kaybettikleri söyledi.

Hürriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER