Adil Erdem Bayazıt’ı vefatının 10. Yılında rahmetle anıyoruz…
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adil Erdem Bayazıt’ı vefatının 10. Yılında rahmetle anıyoruz…
05.07.2018 13:17:35

 

Adil Erdem Bayazıt’ı vefatının 10. Yılında rahmetle anıyoruz…

Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam şiirinde anlattığı dostlarından şair Erdem Bayazıt vefatının 10. yılında anılıyor. Bayazıt için Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin organizasyonuyla bugün saat 17.30’da Eyüp Sultan’daki mezarı başında anma programı düzenlenecek.

KİTAP OKUYUN DİYE ÖĞÜTLER

Öte yandan Makas dergisinin bu ayki kapak konusu Erdem Bayazıt. Oğlu Yusuf Bayazıt dergiye verdiği röportajda babasının kendilerine ‘ne iş yaparsanız yapın yaptığınız işi her zaman iyi ve dürüstçe yapın’ öğüdünde bulunduğunu ve kitap okumalarını tavsiye ettiğini belirterek şu cümlesini ekliyor: “Çok kitap okumayan biri yaptığı işte ehil ve başarılı olamaz derdi.”

Nesilleri yazdığı şiirlerle etkileyen Bayazıt’ın yolu Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Alaeddin Özdenören ve Akif İnan’la Maraş’ta lisede çakışır. Sezai Karakoç’un çıkardığı Diriliş ve Nuri Pakdil’in çıkardığı Edebiyat Dergisi’nde yazarlar. Daha sonra Yedi Güzel Adam olarak Mavera dergisini çıkarırlar. Yine aynı ekip birlikte Akabe Yayınları’nı kurar. Bayazıt’ın ilk şiir kitabı Sebep Ey 1972 yılında yayınlandığında büyük ilgi görür ve ard arda birkaç baskı yapar. Aşk ve ölüm temalarına şiirlerinde sık sık yer veren Bayazıt, İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanların sesidir. “Sana, Bana ve Vatanıma Dair” şiiri nesiller boyu ezber edilir. 5 Temmuz 2008 yılında vefat eden şair Ölüm Risalesi şiirinde şöyle seslenir: “Biliyorum yaklaşıyoruz her an/Biliyorum oruçlu doğar insan/ Ölümün iftar sofrasına”

Direnişin sesini dünyaya duyurdu

Geçtiğimiz aylar Ketebe Yayınları arasında yeniden okurla buluşan İpek Yolu’ndan Afganistan’a adlı gezi kitabı Afgan mücahitlerinin Rus işgaline karşı mücadelesini dünyaya duyurmak için çektiği TRT belgeselini hazırlarken tutulan günlüktür. Afganistan’a Rus işgaline karşı savaşan Afgan mücahitlerinin sesini dünyaya duyurmak için yedi kişilik ekiple iki ay süren kara yoluyla bir yolculuk yaparlar ve Bayazıt, bu yolculuk sırasında tuttuğu notları daha 1985’te kitap olarak okurla buluşturur.

Erdem Bayazıt kimdir?

1939 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul ve Lise öğrenimini burada tamamladı. Yüksek öğrenimine 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başladı. Geçim zorluğu yüzünden 1961’de öğrenimini devam mecburiyeti olmayan Ankara Hukuk Fakültesine naklederek askere gitti. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Burdur İli, Yeşilova İlçesi, Çuvallı köyünde yaptı. Askerlik dönüşü fakülte değiştirerek yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebıyatı Bölümünde tamamladı.

Edebiyat öğretmenliği, kütüphane müdürlüğü yaptı. İstanbul Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı’nın kuruluşu sırasında genel sekreter olarak çalıştı. Daha sonra, Sanayi Bakanlığı İnsan Gücü Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı iken bu görevinden istifa suretiyle ayrılarak Akabe Yayınları’nın ve Mavera dergisinin yönetimini üstlendi. 1984’te Akabe A.Ş.’nin İstanbul’a taşınması kararı ile bu görevini devrederek yeniden memurluğa döndü. DPT’de sözleşmeli personel olarak çalışırken, 1987 Milletvekili seçimlerinde Anavatan Partisi’nden aday oldu. Kahramanmaraş’tan milletvekili seçildi. TBMM’nin 18. Dönem çalışmaları süresince Milli Eğitim ve Çevre Komisyonlarında görev aldı. 1991 seçimlerinde adaylığını koymadı, İstanbul’a yerleşti. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Tok, kavgacı, destana yatkın bir üslûpta söylenmiş olan şiirlerinde ayrıca ince duyarlılıklar işlenmiştir. İslâmî ton bir “leit-motiv” halinde bütün şiirlerine yayılmıştır. Şiirleri Açı (K. Maraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklâl, Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat, Mavera ve Yedi İklim dergilerinde yayınlanmıştır.

Erdem Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Adil Erdem Bayazıt'ın aldığı ödüller:

Risaleler; Türkiye Yazarlar Birliği 1988 Şiir Ödülü.

İpek Yolundan Afganistan’a; TYB 1983 Gazetecilik Ödülü.

Adil Erdem Bayazıt'ın eserleri, kitapları:

*Sebeb Ey İlk şiir kitabı 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları (2. baskısı 1979)

*Risaleler son şiirleri adı altında Akabe Yayınları arasında 1987 yılında çıktı (2. baskı 1989).

*Şiirler (Sebep Ey ve Risaleler iki kitap bir arada) (4. baskı 1998).

*İpek Yolundan Afganistan’a:1981’de İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini kitaplaştırdı (Akabe Yayınları 1982).

Erdem Bayazıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert