Akdeniz’de batan şişme bottan 99 kişi kurtarıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Akdeniz’de batan şişme bottan 99 kişi kurtarıldı!
30.01.2018 09:19:43

 

Akdeniz’de batan şişme bottan 99 kişi kurtarıldı!

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS MEDITERRANEE ekipleri 27 Ocak gecesi Akdeniz’de batmakta olan bir şişme bottan 99 kişiyi kurtardı ve arama kurtarma gemisi Aquarius’un güvertesine güvenle çıkardı.

Denizde kaybolan erkek, kadın ve çocukların tam sayısı bilinmiyor, fakat bu insanların boğulduğu düşünülüyor. İki kadının öldüğü ise doğrulandı.

Kabus gibi bir gece yaşadıklarını söyleyen MSF hemşiresi Aoife Ni Mhurchu, “Korkunç bir durumdu, art arda çok sayıda acil vaka geliyordu. Birbiri ardına getirilen insanlar bilincini kaybetmiş haldeydi, nefes almıyorlardı” dedi.

Aquarius sabat saat 9:30 sularında olay yerine vardığında onlarca insan denize düşmüş, şişme bot çoktan batmaya başlamıştı. Aquarius’un yüzen tüm araçları ve sallar denize indirildi ve kurtarma ekibi insanları denizden toplamaya başladı.

Aquarius gemisindeki MSF sağlık ekibi altı küçük çocuk ve bir kadını hayata döndürdü. Ancak ellerinden geleni yapmalarına rağmen sağlık ekipleri boğulmuş iki kadını canlandıramadılar.

Hemşire Ni Mhurchu, “Son derece acı bir olay. Kurtaramadığımız o kadınların çocukları vardı. Şimdi Aquarius’un güvertesinde bu çok küçük yaştaki çocukları tedavi etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bütün acil vakalar, refakatçileriyle birlikte Aquarius gemisinden alınarak, İtalya Donanması’na ait helikopterle Tunus’un Safakes kentine götürüldüler. Tıbbi tahliyesi gerçekleştirilen bu 16 kişilik grup içinde, hayata döndürülen altı çocuk ve akciğerinde su bulunan birkaç kadın vardı.

MSF sağlık ekibi bunların yanı sıra çok sayıda ağır benzin yanığı vakasını ile hafif ve orta dereceli hipotermi geçiren (vücut ısısı düşen) 10’dan fazla kişiyi tedavi etti. Faciadan kurtulanların pek çoğu, şişme botun içine sızan benzini teneffüs etmiş olduklarından dolayı zihinleri bulanmış haldeydi.

MSF - SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR

Merkezi Cenevre'de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières - MSF), silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil yardım hizmeti veren uluslararası bir bağımsız tıbbi insani yardım kuruluşudur. MSF; dil, din, ırk, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin yalnızca ihtiyaca dayalı olarak sağlık hizmeti sunar. Bağımsızlık, tarafsızlık ve ayırt etmeme ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren MSF, tıp etiği ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerine sıkı sıkıya bağlıdır. 

 

Sınır Tanımayan Doktorlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER