Ali Babacan, dindar nesil tartışmaları dolayısıyla muhalefete yüklendi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ali Babacan, dindar nesil tartışmaları dolayısıyla muhalefete yüklendi
16.03.2012 17:37:39

 

Ali Babacan, dindar nesil tartışmaları dolayısıyla muhalefete yüklendi

Babacan: "Gelinen aşamada her türlü klişe, har türlü tabu ve yasağı bir kenara bırakıp Türkiye için en iyisini yapmalıyız. Onun için biz 12 senelik eğitimden yanayız. Bir öğrenciyi kalıba sokup o yönde hayat devam ettirmesini savunacaksın, öyle bir şey yok." dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: "Siz, neslin bu ülkenin, toprakların değerlerine aşina olmasını; iyi yetişmesini istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Öz benliğinizi korumak mı yitirmek mi istiyorsunuz?" diye sordu.

Eğitimde 4+4+4'e dair kaygılara cevaben de "Gelinen aşamada her türlü klişe, har türlü tabu ve yasağı bir kenara bırakıp Türkiye için en iyisini yapmalıyız. Onun için biz 12 senelik eğitimden yanayız. Bir öğrenciyi kalıba sokup o yönde hayat devam ettirmesini savunacaksın, öyle bir şey yok." dedi.
 
Siyaset, ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleri, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde bir araya geldi. Capital ve Ekonomist dergileri ile Bursa Valiliği tarafından tertip edilen etkinlikte Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeler ele alınıyor. 15-17 Mart tarihlerini kapsayan zirveye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bursa Valisi Şehabettin Harput ile TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de katıldı.
 
Zirvede güncel konuları değerlendiren Ali Babacan, iktidar olarak eğitim ve yargıya önem verdiklerini belirtti. Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmasında katma değerli üretimin büyük rolü bulunduğunu dile getiren Babacan, şunları kaydetti:
 
"Katma değerli ürün eğitimli insan kaynağı ile mümkün. Şu an ülkede orta 2'den terk bir eğitim süresi var. Böyle bir tablo ile birey başına 25 bin dolar milli gelir seviyesine varamayız. Bunu artırmak için eğitim konusunda köklü reformlar yapmalıyız. Her türlü klişe, her türlü tabu ve yasağı bir kenara bırakıp Türkiye için en iyisini ortaya koymalıyız. Onun için biz 12 senelik eğitim istiyoruz. Bir öğrenciyi kalıba sokup o yönde haya devam ettirmesini savunacaksın, öyle bir şey yok. Bugün doğan bebeğin ömrü 81 sene. O dilimde Türkiye'yi Avrupa'yı görecek. Tabii bu dönemde çok şey değişecek, 15 veya 18'inde seçtiği meslek geçerliliğini kaybedecek. Bizim için her alanda konsantre olabilme, hayat boyu öğrenebilme, 40'ından sonra dahi branş değiştirebilmesi önemli. Yoksa süratle dönüşen bir dünyada mesleksiz kalma imkânı fazla."
 
Eğitimde pek çok ülkeden örnekleri incelediklerini, Dünya Bankası'ndan uzmanlar getirdiklerini aktaran Ali Babacan, şöyle devam etti:
 
"Bu minvalde yine mart ayının son haftasında geniş bir heyeti Singapur'a yolluyoruz. Bütün sistemi, Fatih Projesi ile ilgili kısımları tekrar inceleyecekler. Öğretmen performansı, seçimleri önümüzdeki dönemde önemli konular. Okula başlama yaşını 1 yaş indiriyoruz, tabii müfredat ona göre ayarlanacak; ama hedefimiz, yönümüz doğru. Diyorlar 'şöyle olacak, böyle olacak'. Nesil ne olacak? Siz neslin bu ülkenin, toprakların değerlerine aşina olmasını; iyi yetişmesini istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Öz benliğinizi korumak mı, kaybetmek mi istiyorsunuz? Yani, biz iktidar olarak herkesi dinliyoruz, tenkite açığız ama dünyadan örneklere de bakıyoruz."
 
Türkiye'nin hukuk devleti olmadıkça dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına giremeyeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı, bu anlamda yargı süreçlerinin kısaltılmasını, mahkemelerin öngörülebilir kararlar almasını talep etti. Ali Babacan, "Bakıyorum, alt mahkemeler ile üst mahkemeler bir birinden ayrı kararlar alıyor. Milyonlarca dosya var, bir borçlu-alacaklı davası 2-3 seneyi alabiliyor. Zaman aşımları var. Bunlardan dolayı insanların hayatı kararıyor. Yine insanlar tutuklanıp içeri konuluyor, geleceklerinin ne olacağını bilmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

sondakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER