Ankara Çevre Düzeni 2038 Planına Karşı Dava Nereye Açıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ankara Çevre Düzeni 2038 Planına Karşı Dava Nereye Açıldı!
27.07.2018 09:26:29

 

Ankara Çevre Düzeni 2038 Planına Karşı Dava Nereye Açıldı!

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil “Ankara Çevre Düzeni 2038 Planına karşı dava kim tarafından nereye açıldı?" diye sordu.

Yeşil'in konuyla ilgili açıklaması şöyle: Ankara Çevre Düzeni 2038 planına göre yapıldığı iddia edilen 25.000 ölçekli nazım plan değişiklikleri ve revizyonları ile şekillenen Ankara kent bütününe ait, tek elden kapsamlı yeni nazım planlar da üretilmemiştir.

Yapılan incelemede, Ankara’nın kent Anayasası niteliğindeki, Ankara’nın yeni Çevre Düzeni Planı 2038’ e karşı İdare mahkemelerinde devam eden bir davaya da rastlanamamıştır.

Gelinen noktada; 2023 eski nazım planlar üzerinden overlok rant yamaları ile kent şekillendirilmektedir. 2038 Ana plana, dava açıldıysa hangi mahkemeye açılmış? Dava ret edildiyse? Ret gerekçesi konusunda kamuoyunda şüpheli durumlar oluşmuştur.

Keza, 13 OCAK 2017 tarihli 116 sayılı Ankara BŞB meclis Kararı ile; “Ana planın “sadece kentsel alan dışı alanlardaki alt ölçekli planlarda bağlayıcılığı olacak” ilke kararına” karşı da açılmış bir dava bulunmamaktadır.

Ankara’nın yarısı için bağlayıcılığı olan kent bütünü ana planı ve onun stepnesi sipariş ulaşım ana planı 2038’ in yarım yamalak çelişkili öngörüleriyle Başkent’in kent vizyonu ve kaderi; parçacı planlama ve lokal davalaşmalar ile belirlenemez.!

CHP Ankara Nihat Yeşil Ankara Çevre Düzeni 2038 planı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER