AOÇ ve ODTÜ Yolu İçin Top Taca mı atıldı, Odaların hiç mi suçu yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
AOÇ ve ODTÜ Yolu İçin Top Taca mı atıldı, Odaların hiç mi suçu yok!
24.07.2018 09:33:44

 

AOÇ ve ODTÜ Yolu İçin Top Taca mı atıldı, Odaların hiç mi suçu yok!

TMMOB’ye bağlı odaların Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yürütülen çalışmaların imar planına ilişkin açtığı dava Ankara 18. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

TMMOB’ye bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi kamu yararına aykırı olması nedeniyle AOÇ arazisi içindeki Ankapark’ın 1/10000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama Planı değişikliklerine karşı iptal ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

‘OHAL’DE BİLİRKİŞİ VE MAHKEMELER ODALAR ALEYHİNE KARAR VERMEYE BAŞLADI’

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim; daha önce alınan kararların genellikle odaların lehine çıkmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’le birlikte bilirkişilerin ve mahkemelerin odaların aleyhinde kararlar vermeye başladığını söyledi.

Bunun yargının ele geçirildiğinin göstergesi olduğunu kaydeden Sevim, “Karar baştan sona saçmadır. Bir yargı merci yok artık” dedi. Ankapark’a ilişkin iki davada da bilirkişinin odanın lehine karar vermesine rağmen mahkemeden ret kararının çıktığını kaydeden Sevim, kararları veren hâkimlerin yaptıkları işe saygılarının olmadığını söyledi. Sevim, “Mahkeme resmen kararında 2017 Çevre Düzeni Planı’nı neden tahmin etmediniz diyor. Keşke daha iyi çalışarak bizi ikna edebilecek bir karar üretselerdi” dedi.

Görüşlerine başvurduğumuz Şehir Plancısı Çalgüner bu tür kararlar genelde (Sedat Vural’ın ODTÜ 1. yol davası gibi) idare mahkemelerin siyasi açıdan sıkıştıklarında topu Danıştay'a atmak için kullandığı vakit kazanmaya yönelik bir şekli kaçamak gerekçedir.

MAHKEMENİN KARARI DOĞRU

Ancak bahsi geçen dava; güncel ve onaylı Ankara Çevre Düzeni Planı 2038'e göre değil, eski ve yürürlükte olmayan 2023 ana plana göre açılmış dolayısıyla teknik ve hukuki açıdan, mahkemenin verdiği, "güncel menfaat yokluğu"  kararı doğru. Meslek odaları bu konularda çok uyarılmasına rağmen ısrarla hata yapmaları manidar dedi. Öncelikle odaların 2017 Ocak ayında kesinleşen, yeni Ankara ana planı 2038 'e idare mahkemesinde dava açmaları gerekirdi. Yapmadılar. Şimdi ağlaşmalarına da gerek yok. dedi. 2017 Ocak ayından sonrada, Meslek odalarının, yeterli süre olmasına rağmen de, 18. idare mahkemesindeki dava dilekçesini güncellememeleri de ayrı bir skandal.

Atatürk Orman Çiftliği TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi OHAL ODTÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zübeyde Duman     0000-00-00 İzmir de sol görünümlü (Narlıdereli, yeşilim yeşilim...ip at da oynayalım 15 yeşilim) solcu Duruş...Samsun'da da sağ tandaslı, Ak Parti destekçisi Akasyam...arkadaş siz necisiniz gerçekten?
GALERİLER
Advert
Advert