Apaydın, Şehiriçi Taşımacılığa Düzenleme Artık Kaçınılmaz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Apaydın, Şehiriçi Taşımacılığa Düzenleme Artık Kaçınılmaz
12.01.2017 11:44:22

 

Apaydın, Şehiriçi Taşımacılığa Düzenleme Artık Kaçınılmaz

Ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığının yani şoförlüğün, standartlara bağlanmış eğitim ve belgelendirme süreçleri sonucu elde edilmiş bir mesleki belge ile yapılması gerektiğini belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Sürücü belgesi olan herkesin şoför olarak iş piyasasına girmemeli. En önemlisi mesleğe özgü eğitim almadan çalışma yaşamını sürdürmesine karşıyız” dedi.

-“ŞEHİRİÇİ TAŞIMACILIĞA EĞİTİM VE BELGELENDİRİLME ÖNEMLİ”

Bu amaç doğrultusunda uzun yıllardır pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “1993’den 2000’li yılların başlarına kadar bağlı odaları vasıtasıyla ticari taşıt kullanma belgesi eğitimi ile sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmüştür. Bu belgeler trafik polisleri tarafından aranmış ve ülke genelinde şoförlük mesleğine bir çeki düzen verilmiştir. 2003 yılında yürürlüğe giren 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile bu belgeler yürürlükten kaldırılmış ve yerine SRC belgeleri getirilmiştir. SRC belgeleri şehirlerarası taşımacılığı düzene sokmuş ancak belediye sınırları içindeki taşımacılık konusunda bir düzenleme getirmemiştir. Federasyonumuz özellikle bu alandaki eğitim ve belgelendirme konusu ile yakından ilgilenmektedir” diye konuştu.

-“YETERLİLİKLER ÇALIŞTAYDA UZMANLARCA TARTIŞILACAK”

TŞOF’un son 4 yılda üst kuruluşu TESK’in koordinesinde Taksi, Minibüsü, Otobüs, Kamyon, Kamu Personel Servis ve Okul Servis Şoförlükleri mesleklerinin mesleki standartlarını geliştirdiğini de anlatan Apaydın, “Söz konusu standartlar Mesleki Yeterlilik Kurumunun onayını müteakip Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Son olarak Federasyon olarak Ağustos 2016‘da MYK ile imzaladığımız işbirliği protokolü çerçevesinde yukarıda isimlerini sıraladığım 6 meslekte şimdi de ulusal yeterlilikleri hazırlıyoruz. Yürürlükteki mesleki standartları esas alarak yine sektördeki uzmanlarla birlikte söz konusu meslekleri icra edecek kişilerin ne tür yeterliliklere sahip olmaları gerektiği belirlenecektir” şeklinde konuştu.

-“AMACIMIZ GÜVENLİ TAŞIMACILIĞIN OLUŞMASINA KATKI VERMEKTİR”

Yeterlilik geliştirme konusunda uzman bir ekip ile taslak ulusal yeterlilikler hazırlandığını kaydeden Fevzi Apaydın, “Hazırlanan bu yeterlilikler alan uzmanları ile değerlendirileceği çalıştaylar organize edildi. Söz konusu çalıştayda; Taksi, Minibüs ve Servis Aracı Şoförlüğü Federasyonumuzda gerçekleştirilecektir. Çalıştaya ülkemizin değişik illerinden gelen meslek mensupları ile bu alandaki eğitimci, ölçme-değerlendirmeci ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İETT'nin ilgili uzmanları katılacak. Amacımız, çalışmanın ardından, ulusal yeterliliklere dayalı bir belgelendirme sistemi kurulmasına destek olarak, özellikle büyükşehir belediye sınırları içindeki yolcu taşımacılığında, MYK’nın mesleki yeterlilik belgelerinin geçerli olacağı bir sistem oluşturarak, daha güvenli bir taşımacılık ortamı oluşturulmasına katkı vermektir” dedi.

Fevzi Apaydın ticari taşıt Mesleki Yeterlilik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert