ARİFE GÜNÜ YARIM GÜN İZİN
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
ARİFE GÜNÜ YARIM GÜN İZİN
01.10.2013 13:32:12

 

ARİFE GÜNÜ YARIM GÜN İZİN

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kurban Bayramı tatili öncesi arefe günü kamu personellerinin yarım gün idari izinli sayılacağını ve 12 Ekim saat 01.00'dan başlayarak 21 Ekim saat 03.00'a kadar köprü ve otoyollardan geçişlerin ücretsiz olacağını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan ve soruları cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar kurulu'nda AB'ye üyelik süreciyle ilgili AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bir sunum yaptığını kaydetti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin"in Bingöl Cezaevi'nde yaşanan olayla ilgili bilgi verdiğini aktaran Arınç, 18 tutuklu ve hükümlünün cezaevinden tünel kazarak kaçtığını, 1-2 gün içinde 17 kaçağın yakalandığını hatırlattı. Ergin'in Bakanlar Kurulu'nda hem Bingöl Cezaevi hem de Türkiye'deki cezaevlerinin durumuyla ilgili geniş bir bilgilendirme yaptığını kaydeden Arınç, Bakanlar Kurulu'nda gündemdeki iç ve dış gelişmelerin değerlendirildiğini de söyledi.
 
-ARİFE GÜNÜ YARIM GÜN TATİL-
 
Kurban Bayramı tatili öncesi 14 Ekim Pazartesi arefe günü öğleye kadar kamu personellerinin yarım gün idari izinli sayılacağını açıklayan Arınç, Kurban Bayramı nedeniyle 12 Ekim saat 01.00'dan başlayarak 21 Ekim saat 03.00'a kadar köprü ve otoyollardan geçişin tamamen ücretsiz olacağını belirtti.
 
-"HER ŞEY PLANLIDIR"-
 
Demokratikleşme paketiyle yapılacak değişikliklerin uygulamaya sokulması ve yapılacak düzenlemeleri yürütmek üzere görevlendirme yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Arınç, Başbakan Erdoğan'ın bugün yaptığı açıklamaya bağlı olduklarını söyledi. Demokratikleşme paketi içinde TBMM Genel Kurulu'nda ve komisyonlarda görüşülmeyi bekleyen tasarılarında yer aldığını söyleyen Arınç şöyle devam etti:

"Bu hususlar üzerinde öncelikle bir çalışma yapılacaktır. Diğer konuların bi kısmı bildiğiniz gibi tartışmaya açılmıştır, özellikle yeni seçim sistemi. Burada AK Parti olarak, Hükümetimiz olarak 3 seçenek ortaya koyuyoruz biz 3'üne de varız. Ama diğer siyasi partiler bunun neresinde hangi gerekçelerle kabul ediyor, hangi gerekçelerle karşı çıkıyor, bunu görmemiz lazım. Dolayısıyla bunun yasalaşma süreci en azından 2-3 aylık tartışma sürecinin, görüşme sürecinin veya istişare sürecinin sonunda belli olacaktır. Paketin içinde yer alan diğer hususlar konusunda da hazırlıklarımız tamamdır.
 
Bunlar da Bakanlar Kurulumuzdan tasarı olarak süresi içersinde çıkarılacaklardır. Bildiğiniz gibi yasama gerektiren hususların dışında idari tedbirlerle hemen yürürlüğe girebilecek konular var. Bunladan bir kısmı yeni yönetmelik gerektiriyor. Bir kısmı mevcut yönetmeliği ortadan kaldıracak karar almayı gerektiriyor. Milli Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere düğer bakanlıklarımızla bugün işaret edilen konularda ikincil düzenlemeler hususunda gerekeni süratle yapacaklardır. Yani Milli Eğitim'deki okullardaki andın kaldırılmasından, kılık-kıyafet yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi, önümüzdeki yakın süreçte gerçekleşmiş olacaktır. Her şey planlıdır. Yeter ki tartışmaya açtığımız, öğrenmek istediğimiz, kimin ne düşündüğünü rahatlıkla ifade edebileceği konularda belli bir sürenin Türkiye lehine kazanılmış olmasıdır. Ama ümit ediyorum ki yıl sonuna doğru bugün söylediklerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirmiş olacağız. Bu hususlarda hemen hemen tüm Bakanlar Kurulumuzdan sonra da gelinen süreci sizlerle paylaşacağız."
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER