Askerlik süresi uzadı mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Askerlik süresi uzadı mı!
02.02.2018 09:58:14

 

Askerlik süresi uzadı mı!

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapıldığı bildirilen "Askerlik uzadı" açıklaması jet hızıyla yalanlandı.

TRT Haber televizyonundan da yayınlanan, Hürriyet'in de özel haber imzasıyla verdiği ve başka büyük internet sitelerinde de yer verilen açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı olağanüstü hal teskere planlama toplantısı sonucu nihai kararı hafta başı resmi gazete yayını ile duyurulacaktır. Hali hazırda silahaltında bulunan ER/ERBAŞ zorunlu askerlik süreleri yenilenmiş olup, bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Kısa dönem askerlik görevlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını öncelikle bildirmeliyiz. Uzun dönem silahaltı askerlerin, askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir.

Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü hali göz önünde bulundurarak bu kararı yerinde ve doğru bir planlama şekli olarak gördüğümüzü ve bu neden ile hızlı adımlarla yürürlüğe girmesini temin etmiş bulunmaktayız. Bu konu ile alakalı bilgilendirme formu Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinden yapılacaktır. Bu kararın Türk milleti ve mehmetçiğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI''

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yer alan bu "açıklamanın", Genelkurmay antetli olduğu iddia edilen ekran görüntülerine de yer verildi.

Oysa işin aslı pek öyle değildi. Söz konusu "açıklama" Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerince basın mensuplarına "Bu açıklama yalandır, itibar etmeyin" şeklinde bir uyarıyla gönderilmişti. Uyarının gözden kaçması, "Askerlik uzadı" başlığıyla son dakika haberlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

GENELKURMAY'DAN "YALAN HABER" BAŞLIKLI AÇIKLAMA

Kısa sürede büyük yankı uyandıran "son dakika haberi" ile ilgili jet hızıyla yalanlama geldi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan "Yalan Haber" başlıklı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan "askerlik uzatıldı" başlıklı habere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir” denildi.

Kısa dönem askerlik zorunlu askerlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert