Atakum Ve Kocadağ
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Ve Kocadağ
09.12.2016 16:00:33

 

Atakum Ve Kocadağ

Türkiye’nin büyüyen gelişen hızlı ilçesi ATAKUM. Ülkemizin bir bakıma aynası. Büyürken tarım arazilerini ve yeşili açıkça yok ettiğimiz yeşilin hiç kalmadığı parkların ve yeşil alanların yok denecek kadar az olduğu bir yaşam alanı.

İlmek ilmek güzelleşmesi gerekirken ilmek ilmek betonlaştırdığımız yeşil alanlarını azalttığımız, nüfusu artırdığımız beton yaşam alanlarının artığı bir ilçe. Her aday gibi Belediye Başkan adayları da  Atakum için hedef koymuştu. Sloganlar, projeler havada uçuşuyordu. Atakum’u her yönüyle Türkiye’nin yıldızı yapacaklardı. Ama maalesef hiçbir aday, Belediye Başkanı İshak Taşçı da dahil KOCADAĞ ile ilgili bir söz bile söylemedi, bir projede geliştirmedi. Seçimler bitti yeni seçim kapıda ama Atakum’un oksijen deposu Kocadağ can çekişmeye halen devam etmekte. Atakum’un verimli topraklarında beton binalar yükselmekte, tarım alanları, ormanlık alanlar ve yeşil örtü git gitgide KOCADAĞ’a doğru azalmaktadır.

Yeşil ile denizin buluştuğu Atakum algısını kaybediyoruz. Bunda tabi en büyük pay sorumluluk eski ve yeni Atakum’u yöneten belediye başkanlarıdır diye düşünüyorum.

Hiçbir belediye başkanı yeşil alanları artıralım. Tarım arazilerini koruyalım SON NOKTAYA gelmeden imara açmayalım. Samsunun oksijen deposu KOCADAĞ’ın ormanını yeşilini koruyalım diye bir mücadeleye girmediler. Sadece Atakum’da betona, çimentoya, demire ve arsa rantının önünü açtılar.

Atakum Türkiye’nin büyüyen ve gelişen yüzüyse(bana göre değil) bu mantıkla betonlaşan ve gitgide yaşamın kötüleştiği bir ilçe olmaktan öteye gidemeyecektir. Binaların bahçelerine  3-5 ağaç dikmekle,100000 tohumu toprakla kucaklaştırdık demekle, yılda 15,000 ağaç dikmekle, şu kadar ağaç diktik, göstermelik ağaç dikme törenleriyle ve yol kenarlarına hatıra ormanı yaptım deyip 50-60 ağaç dikip ulusal basına çıkmakla, Atakum’da ve Türkiye’de çevreyi koruyamayız.

Ya imara açtığımız ya da açacağımız tarım arazileri ve yeşil alanlarda kaybettiklerimizi hiç düşündünüz mü? Bence çoğumuz düşünmedi. Atakum’a gelin yatırım yapın demekle Atakum büyümez.

Atakum’a az yüksekten baktığınızda yeşil alan diye bir şey görmek, gitgide zorlaşıyor. Hatta yakın zamanda denizi bile görmek imkansız olacak. Yüksek binalar aldı başını gidiyor. Bizi yöneten idareciler bu binalarla övünür hale geldiler. Yüksek binalar gelişmenin sanki bir göstergesi gibi anlatılır oldu.

Atakum’un dağı taşını imara açarsanız. İmara açılan her yerde RANT vardır. RANT birilerine iyi gelir ki kime iyi geldiğini hepimiz biliyoruz, ama Atakum kaybeder.

Atakum ilçesi ile anlatılacak çok şey var ama ileride özel bir yazı yazarak değineceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Buradan açık açık soruyorum. Sayın Atakum Belediye Başkanı İshak TAŞÇI  KOCADAĞ’daki taş ocakları, tarım arazileri ve yeşil alanların korunması ile ilgili ne yaptınız  veya yapacaksınız?

YOL YAKINKEN KRONİKLEŞMİŞ MANTIK VE HATALARDAN VAZGECELİM.

Samsunda yaşayıp da KOCADAĞ’ı bilmeyen varmış acaba.

Bilmezse sadece işine gelmeyenler bilir. Bilmek de istemezler gözleri görürde görmez, duyarda duymazlar.          

KOCADAĞ’daki taş ocakları Samsun’un doğasına ve imajina büyük zarar veriyor.

Ülkemizde Faaliyetini tamamlamış, taş ve maden ocaklarından doğaya kazandırılmış on tane örnek var mıdır? Maalesef yok. Olmasını zaten bu bürokratik bu kafa yapısından beklemek hayal olur. Ruhsatların ve arazi sözleşmelerinin başı sonu belli değil. Sadece lafta kalan uygulamalar ile gün kurtarılmaktadır.

Samsunu yöneten ve temsil edenler özellikle çevre konusunda sınıfta kalmış durumdadır. İkilem içindedirler.

İnsanların gözünün içine, baka baka hatta SAMSUN şehriyle alay edercesine Kocadağ’da katliam devam ettiğinden bu konu üzerinde özellikle üzerinde duruyorum.

Çevreyi sözde koruyan zihniyetli bürokratik yapı Samsunun yeşillikler cenneti, oksijen depolarının kalbine taş ocakları ruhsatı verilerek adeta 338,10 hektar (3,381,000 m2 ) alanda ve çevresinde tahribata izin vererek eşi benzeri olmayan bir doğa katliamına neden olmuştur. Düşünsenize dağın kalbinde 3,381,000,00 m2 bir ormanlık yeşil alanı tahrip ediyorsunuz. Tahribat öyle bir boyuta gelmiş ki artık doğaya yeniden kazandırılma şansı kayboluyor.

Buradan SAMSUN MİLLETVEKİLLERİNE açık açık çağrı yapıyorum.  KOCADAĞ’a çıkın ve ne demek istediğimizi daha güzel anlayacaksınız.

Zihniyeti bozuk, çevre düşmanı bürokratların yaptığı hatalardan KOCADAĞ’ı kurtarmak, sizin elinizde.

BURDAN SAMSUN HALKINADA CAĞRI YAPIYORUM. HEP BERABER ŞU SORUYU SORMAYA VARMISINIZ?

KOCADAĞDA DOĞA KATLİAMI GERÇEKTEN VARMI YOKSA GELİN HEP BERABER KOCADAĞA GİDELİM Mİ?

KARADENİZ DOĞA KORUMA FEDERASYONU olarak, KOCADAĞ taş ocakları ile ilgili olarak her kesim ve yaşta insanın katılabileceği ulusal bazda resim ve fotoğraf yarışmaları düzenleme kararı aldık. Yarışmaya katılan resim ve fotoğraflar Samsun başta olmak üzere diğer şehirlerde sergiler açılarak vatandaşlarımıza gösterilecektir.

Doğa ve çevre konusunda atılacak hiçbir adım geç değildir.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Gelin Samsun olarak hep beraber bu adımı atalım

Hiç bir şey için geç değildir.          

KARADENİZ YEŞİLİ, DENİZİ VE İNSANIYLA GÜZELDİR.

KARADENİZ YEŞİLİ HİÇ BİTMESİN YEŞİL HEP YEŞİL KALSIN.                                                

NOT: TEKKEKÖY’ÜN HAVASI NASIL OLDU DA ÜÇ AYDA TEMİZLENDİ... BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ VARMI? YOKSA BİR CİNLİK VARDA BİZ Mİ BİLMİYORUZ.

YAZIMIZI HAFTAYA BEKLEYİN.

Kocadağ Atakum İshak Taşçı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert