Ateist Ve Deist Bilmecesi (4)
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ateist Ve Deist Bilmecesi (4)
25.06.2020 12:33:40

 

Ateist Ve Deist Bilmecesi (4)

Ateistler ve Deistler, evren içerisindeki her işleyişi yasalara bağladığından, ilk olarak bu konudaki "illallah"a dair tezimizi delilleriyle ortaya koymalıyız. Böylece hayat, ilim, irade, kudret, adalet (düzen), merhamet, hikmet, ilim gibi vasıflara sahip olduğu iddia edilen bir Yaratıcı ilaha davet edildiğini muhataba iletmiş oluruz. İleri sürdüğümüz bu tezden sonra, küfür üzere olan kişi iman etmezse, maddenin işleyiş yasalarının mutlak sebep olamayacağını delilleriyle bahsederek, "la ilahe" inancını aşılamalıyız.

 

"La" diyebilmek için önce "illa" meselesini iyice öğrenmek ve anlamak gerekiyor. Çünkü Ademoğlu bebeklikten itibaren herşeyi kıyasla öğrenir. "İlla" konusuna dair her delil, hem  "illa" , hem de "la" inancını kuvvetlendirir. "La" konusuna dair her delil de, hem "la" inancını, hem de "illa" inancını kuvvetlendirir.

 

Evren ve insan ayetindeki Allah'ın sıfatlarının, isimlerinin ve fiilerinin görülebilmesi için çaba harcamak, "la" ve "illa" inancını kuvvetlendirmek adına zorunludur. Kur'an-ı Kerim'in ve Rasulullah'ın davetinde bu zorunluluk göze çarpmaktadır. Kur'an-ı Kerim'deki iman konulu ayetleri, bu perspektifle de tefekkür etmeliyiz. Böylece tespit edeceğimiz "La ilahe" ve "illallah" delilleri vesilesiyle, Ateist ve Deistlerin sebeplere verdikleri zanni hakimiyeti zail edecek olan hak inancı kalbe yerleştirmeye imkan doğar.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER