Ayasofya'da İlk Cuma Namazını Başkan Erdoğan Kıldırsın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ayasofya'da İlk Cuma Namazını Başkan Erdoğan Kıldırsın!
13.07.2020 13:57:18

 

Ayasofya'da İlk Cuma Namazını Başkan Erdoğan Kıldırsın!

Danıştay'ın müze kararını iptal etmesi sonrası 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya'da ilk namazı kimin kıldıracağı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya kararının ardından yaptığı açıklamada Ayasofya Camii'nde yıllar sonra ilk namazın kılınacağı tarihi açıklamıştı.

 

AYASOFYA'DA İLK NAMAZ NE ZAMAN?

Ayasofya Camii'nde ilk namazın ne zaman kılınacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği konuşmada Ayasofya'da ilk namazın 24 Temmuz 2020'de kılınacağını açıkladı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA'DA İLK NAMAZ TARİHİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, Ayasofya Cami'nde ilk namazın 24 Temmuz'da kılınacağını söyledi. Erdoğan şunları ifade etti;

 

Danıştay bugün 1934 tarihli bakanlar kurulu düzenlemesini iptal etti. Biz de buna dayanarak çıkardığımız bir Cumhurbaşkanlığı düzenlemesiyle Ayasofya'nın tekrar cami olarak hizmete açılmasını sağladık. Ayasofya 86 yıl sonra cami olarak hizmet vermeye başlayabilecektir.

 

Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız konunun teknik hazırlıklarıyla, Diyanet de dini yönüyle ilgili çalışmalara başladı.

 

Ayasofya camiine ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi özgün şekilde devam edecektir.

 

Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazıyla birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz.

 

AYASOFYA'DA İLK NAMAZI KİM KILDIRACAK?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'da kılınacak olan ilk namaz öncesi Ayasofya'da incelemelerde bulundu. Ayasofya'da kılınacak ilk namazla ilgili açıklamalarda bulunan Erbaş, '24 Temmuz itibariyle ibadete açılmış olacak. Biz imamlar konusunda ve müezzinler konusunda atamaları yapacağız. Ayasofya'da 2 imam 4 müezzin görev yapacak.' dedi. İstanbul ezanlarını en güzel şekilde okuyan güzel sesli müezzinlerin Ayasofya'da ezan okuyacağını söyleyen Erbaş, 24 Temmuz Cuma namazını kimin kıldıracağı hakkında herhangi bir bilgi vermedi. 24 Temmuz'da kılınacak olan cuma namazı öncesi Diyanet tarafından bilgilendirme yapılacak.

 

Öte yandan sosyal medyada Ayasofya'da ilk namazı Başkan Erdoğan'ın kıldırmasını isteyen büyük bir kesim var. Twitter'da #ilkcumayıreiskıldırsın şeklinde binlerce twit atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya Başkan Erdoğan Cumhurbaşkanı Ayasofya Cami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER