Bakan Ergün: Bir ülke tek bir bölgesi ve şehri ile kalkınamaz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bakan Ergün: Bir ülke tek bir bölgesi ve şehri ile kalkınamaz
19.03.2012 10:06:44

 

Bakan Ergün: Bir ülke tek bir bölgesi ve şehri ile kalkınamaz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir ülkenin tek bir bölgesi ve tek bir şehri ile kalkınamayacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Ülkemizin güney bölgelerini Mersin'den tutun Şanlıurfa'ya kadar uzanan bir çizgide yani bir sanayileşme hamlesi halinde ilerlediğini görüyoruz. Mersin'den sonrası Antalya ve Muğla'ya doğru turizm alanında, Mersin'den bu tarafa sanayi alanında, Osmaniye'de bu hamlenin dışında kalmadığı gibi bu halkanın bu zincirin çok kuvvetli bir unsur haline gelmiş oluyor. Zaten bir ülke tek bir bölgesi ile tek bir şehri ile kalkınamaz. Bugün itibariyle ülkemizin en gelişmiş bölgesi Marmara Bölgesidir. Marmara bölgesinde Türkiye'nin sanayi alanında yatırımların yarısından fazlası bulunmaktadır. Ama sadece Marmara bölgesi ile Türkiye'nin kalkınması ve zenginleşmesi mümkün olamaz." diye konuştu.
 
Ergün, "Bütün bölgelerimizde ve bütün şehirlerimizde büyük bir atılım yapılması gerekiyordu. Bu atılımda ayrıca güney bölgemizde başlamış durumda, Akdeniz'de güzel gelişmeler var. Mesela, Osmaniye fıstıkla daha önce ön plana çıkmış, ama artık fıstıkla sanayinin içine dahil olarak yeni bir ivme kazanmışsa işte Karadeniz bölgesinde Samsun, Çorum, Amasya bu bölgelerde ciddi ilerlemeler var. Orta Anadolu'da Kayseri'nin etrafında ciddi gelişmeler var." dedi.
 
Osmaniye'de ihracat potansiyelinin son yıllarda arttığını kaydeden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün "2-3 yıl evvel sadece 7-8 milyon dolar ihracat yapabilen bir Osmaniye'nin bugün 140 - 150 milyon dolar ihracat yapar bir hale gelmiş olması nasıl dışa açıldığını göstermektedir. Bizde bu gelişmelere hep beraber destek vermeye devam edeceğiz." Şeklinde konuştu.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Vali Celalettin Cerrah'ı ziyaretinin ardından Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda Osmaniyeli iş adamları ile bir araya geldi. Bakan Ergün daha sonra ise Organize Sanayi Bölgesine hareket etti.

Kaynak: zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER