Başkan Mustafa Demir'i Kim Yanılttı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Başkan Mustafa Demir'i Kim Yanılttı!
27.05.2019 11:27:43

 

Başkan Mustafa Demir'i Kim Yanılttı!

​Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, suyun metreküpüne yapılan yüzde 25 zamma rağmen Samsunluların, Türkiye'deki en ucuz su fiyatlarından birini kullandığını açıklamıştı.

Türkiye'nin diğer büyükşehirlerdeki fiyatlar incelendiğinde durumun tam tersi olduğu görülüyor. Hal böyle olunca akıllara, 'Demir'i kim yanılttı?' sorusu geliyor.

3 LİRA 97 KURUŞA YÜKSELDİ

SASKİ komisyonunda, suyun metreküp fiyatına yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılırken, ayrıca suya aylık TÜFE oranında ek zam yapılması kararlaştırılmıştı. Alınan kararla Samsun'da içme suyunun metreküpü 3 lira 18 kuruştan, 3 lira 97 kuruşa çıkarıldı. Karar vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, suyun metreküpüne yapılan yüzde 25 zamma rağmen Samsunluların Türkiye'deki en ucuz su fiyatlarından birini kullandığını açıklamıştı. Ancak Samsun; Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya, Mersin gibi birçok şehri açık ara geride bırakarak, Türkiye’de en pahalı su kullanan il oldu.

EN PAHALI SU SAMSUN’DA

Mustafa Demir'in sözleri vatandaşların tepkisini azaltmazken, diğer büyükşehirlerde uygulanan içme suyu tarifelerine bakıldığında ise tam tersi bir durumla karşılaşılıyor. İçme suyunun metreküpünün 3 lira 97 kuruştan tüketileceği Samsun, İstanbul'un ardından suyun en pahalı kullanılacağı şehir olacak. Ancak İstanbul’un suyu, Tekirdağ ve Düzce hattından büyük maliyetlerle geliyor. Samsun’un suyu DSİ tarafından yapılan Çakmak Barajı’ndan karşılanıyor, şehre su taşıyan şebeke hattı da yine DSİ tarafından yaptırılmış. SASKİ, bu suyun sadece dağıtımını gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca İstanbul’a göre maliyeti çok daha az olan Samsunsu fiyatı bakımından Türkiye’de birinci sıraya çıkıyor.

Şükrü Berk Askar / Haber Gazetesi

Mustafa Demir Samsun su fiyatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
vatandaş     2019-05-27 akasyam gibi tarafsız, Allahtan korkar, kuldan utanır olduğunu sanan yalaka ve yandaşlar yanıltıyor...
GALERİLER