Başkan yılmaz niye amazon aşığı...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Başkan yılmaz niye amazon aşığı...
14.04.2018 09:52:01

 

Başkan yılmaz niye amazon aşığı...

Samsun'un Batıpark bölgesini bilirsiniz.

Oradaki 'Samsunla ilgisi bulunmayan, tarihimizde ve kültürümüzde yeri 'masaldan ibaret' olan Amazon köyü ile Amazon heykelini de bilirsiniz.

Milyonlarca liranın heba edildiği bu ucube heykelin hemen dibine de 'Türk bayrağı, hilal ile yıldızın konulduğunu da bilmeyenler öğrendi artık.

Hemen yanı başında da yine Samsun'la ilgisi olmayan o dev aslanları da görmüşsünüzdür.

Dünyada eşi benzeri olmayacak şekilde sahile 'Golf sahası yapan' zihniyet, sahil kenti Samsun'u da 'aslan memleketi' gibi niye tanıtmaya çalışıyor onu anlamış değilim.

Melih Gökçek'in, yeni başkan tarafından sökülüp kaldırılan dinozorlarından farksız bir olay değil aslında.

Ama benim anlamadığım şey, Türk tarihiyle alakası olmayan ve gelecek nesillere tarihi ve kültürel bir mirasla ilgisi bulunmayan bu Amazonlara ve aslanlara, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz niye bu kadar aşık.

Hani denizin ortasına da 'bir garip el koymuştu' onu anladıkta, bu Amazon sevgisi nereden geliyor.

Hem de öyle bir sevgi ki, sadece uydurma Amazon Köyü'ne heykel hariç 2 milyon lira harcayacak kadar.

Hem de öyle bir tutku ile aşık olmalı ki; imza kampanyasına ve tepkilere rağmen 'umursamaz tavırlarıyla' heykelin dibine yerleştirdiği Türk Bayrağını, halen kaldırmayacak kadar.

Hem de öyle gözleri karartmış bir inat olmalı ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk Bayrağı'na gösterdiği hassasiyeti göremeyecek kadar.

Bu konuda Samsun'da fırtınalar koparken, tek bir açıklama yapmayan Başkan Yılmaz'ın umursuzluğuna STK'lar da tepki göstermeye başladı.

Memur Sen Şube Başkanı Güneysu: "Büyükşehir Belediyesi'nin bu hatadan bir an önce dönmeli. Cumhurbaşkanı’nın yurt dışı toplantılarda her seferinde Türk Bayrağını yerden alıp katlayarak hürmetle cebine koymasının ne anlama geldiği bir kez düşünülmeli."

Aynı zamanda TCK'ya göre Bayrak kullanım şartları açısından suç olup olmadığını Cumhuriyet Başsavcılığı'na havale ediyorum ancak, bu kadar anlatılabilir, anlayabilene bu 'milli yanlış'..

Peki SAGEM Başkanı Kürşat Gündoğdu, ne dedi: "Amazon heykelinin ayaklarına altına Türk Bayrağı serilmesi kabul edilemez. Hangi akla ve mantığa hizmet için dikildiğinin anlaşılması mümkün değil. Ucube Amazon Heykeli yıkılmalı ve Samsun gibi Milli Mücadelenin Başkenti olan bir ilde Türk Bayrağına yapılan bu hakaretten geri dönülmelidir.

Şimdi gelinen noktada Başkan Yılmaz, Amazon aşkına ne  kadar devam eder, ya da inadından döner mi, Türk Bayrağı'nı 'yerden' kaldırır mı, hakkında soruşturma açılır mı, kaldırmamakta direnir mi, yoksa 'Sevda değil, hata yaptık' der, Türk Milleti'nden özür diler mi göreceğiz..

Ama ben şahsi fikri mi söyleyeyim.

Seve seve kaldıracaktır Başkan Yılmaz, ucube heykeli de, Türk Bayrağı simgeleri olan yerdeki hilal ve yıldızı da..

Çünkü bu milletin 'kültürel değerleriyle oynayabilirsin, sülünleştirebilirsin, Amazonlaştırabilirsin, çok ses çıkmaz belki ama manevi değerlerine hakaret etmeye kimsenin 'gücü de inadı da' yetmez.

Kaldırılacaktır.

Nokta.

KAMPANYAYA DESTEK VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

A. Yener CABBAR – HEDEF HALK

Amazon köyü Samsun Amazon heykeli Yusuf Ziya Yılmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER