Baskın Erken Seçim Olursa İYİ Parti Seçime Giremeyecek mi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Baskın Erken Seçim Olursa İYİ Parti Seçime Giremeyecek mi!
17.04.2018 13:49:21

 

Baskın Erken Seçim Olursa İYİ Parti Seçime Giremeyecek mi!

​Baskın seçim 26 Ağustos’ta olursa 6 ay önceden ilk kongrelerini yapmış olma artından dolayı İYİ Parti’nin seçime girme ihtimali tehlikeye giriyor.

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu bildirilmişti.

9 PARTİ YER ALDI

Bu partilerin alfabetik sırayla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtilmişti.

Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 4. ve 11. fıkraları ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği ifade edilmişti.

İYİ PARTİ'DEN AÇIKLAMA

İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray konuyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“YSK, bugün yaptığı toplantının ardından an itibarıyla seçime girebilecek partilerin listesini açıklamıştır. Açıklanan listede İYİ Parti'nin yer almaması yasa gereğidir. Çünkü;@iyiparti sözkonusu listeye 1.Kongresi'ni yaptığı 10 Aralık 2017 tarihinden 6 ay sonra girecektir.”

Erken seçim tarihi 26 Ağustos olarak kesinleşirse İYİ Parti’nin YSK kararına göre seçimlere girememe tehlikesi ortaya çıkmış olacak.

YSK İyi Parti Erken seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert