BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ RESMİ GAZETE'DE
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ RESMİ GAZETE'DE
08.10.2013 10:39:48

 

BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ RESMİ GAZETE'DE

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik değiştirilerek "baş daima açık" ibaresi kaldırıldı. Bu arada ilkokullarda andımız da resmen kaldırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratikleşme paketiyle açıkladığı ve kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 4 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla açıklanan Yönetmelik değişikliğine göre, 16 Temmuz 1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğindeki "Elbise, pantolan etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur" ibaresi tamamen yürürlükten kaldırıldı.

Aynı Yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan, "Resmî elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar" ibaresi ise "Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar" şeklinde değiştirildi. Değiştirilen şekliyle yönetmeliğin 6. maddesi şu şekilde:
"Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tâbidirler."
 
ANKARA(ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12'nci maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta kaldırılacağını açıkladığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12'nci maddesi bugün itibariyle yürürlükten kalktı.

"Andımz" ile ilgili düzenlemelerin olduğu 12'inci madde şöyleydi:

"İlköğretim okullarında öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki 'Öğrenci Andı'nı söylerler.
'Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!'

Yabancı uyruklu öğrencilerin 'Öğrenci Andı'nı söyleme zorunluluğu yoktur."

ANKA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER