Bel fıtığında cerrahi tedavi şart mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bel fıtığında cerrahi tedavi şart mı!
28.08.2018 12:32:31

 

Bel fıtığında cerrahi tedavi şart mı!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "İşgücü kaybı ve uzun süreli tedaviler nedeniyle korkulan bir hastalık olan bel fıtığı tedavisinde cerrahi müdahale, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra karar verilebilir" dedi.

Hayatımızı olumsuz etkiliyen, işgücü kaybına neden olan ve uzun süreli tedaviler nedeniyle herkesin kabusu olan bel fıtığı hastalığında her zaman düşündüren soru ne zaman doktora başvurmalıyım ve cerrahi tedavi süreci nasıl işlemektedir.

Kişi de bel ağrısının şiddetlenmesi, bel ağrısının bacağa vurması çok önemli bir bulgudur. Bacakta veya ayakta güç kaybı, yürüme güçlüğü gibi durumlar acil müdahale gerektirebilir.

BEL FITIĞI NEDİR?

Fakat buna doktorunuzun muayenesinden sonra karar verebileceğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Bel ağrısı; insanların %80’inin hayatlarının bir döneminde yaşadıkları bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların çoğunun sebebi bel fıtığıdır. Bel fıtığı genellikle 35 ila 50 yaş arasındaki görülür. Erken evrede fark edilerek gerekli önlemler alındığında ilerlemez. Fakat yaşlandıkça ya da vücudu zorlayan hareketler yaptıkça omurgayı oluşturan omurların aralarındaki disklerde kayma olabilir. Bunun sonucunda omur içindeki jöle kıvamındaki madde diskin yırtılan yerinden dışarı sızarak bel fıtığına neden olur.

Bu durum kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma olarak yansır.

DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Bu belirtilerde mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene şarttır. Kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu ya da mesane veya bağırsak kontrol kaybı (cauda equina sendromu) olmadığı sürece koruyucu bakım ilk tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Cerrahi dışı tedavinin esas amacı ağrıyı azaltmaktır.

Halk arasında uygulanan tıp ile ilgisiz geleneksel tedaviler de maalesef çok yaygındır. Birçok hasta ameliyat korkusuyla bu yöntemlere başvurur. Hâlbuki hastaneye başvuran bel fıtığı olgularının az bir kısmı ameliyat gerektirmektedir. Bu problemin cerrahi dışı tedaviye uygun olan birçok çeşidi vardır. Bunu da doktorunuzun vereceği karar ile uygulanabilir" diye konuştu.

​Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri bel fıtığı Kas güçsüzlüğü yürüme zorluğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert