Beşir Derneği Kurak Topraklara Can Suyu Oluyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Beşir Derneği Kurak Topraklara Can Suyu Oluyor
24.03.2018 10:36:18

 

Beşir Derneği Kurak Topraklara Can Suyu Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son rapora göre su kaynaklarının kısıtlılığı ve ekonomik yoksunluklar nedeniyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin insan yaşamını yitiriyor. Beşir Derneği, başlatmış olduğu ''su kuyusu” projesiyle yoksulluğun ve kuraklığın yaşandığı coğrafyalarda hayatın yeşermesine vesile oluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Su Ortakları (WPI) platformunun yayınladığı bilgilere göre 1.1 milyar insan içecek temiz su kaynağı bulamıyor. Dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum olarak yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluktan ya da hijyenik olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Su kıtlığının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde, insanların temiz su kaynaklarına ulaşabilmesi için Beşir Derneği tarafından ‘su kuyusu’ projesi hayata geçirildi. Şu ana kadar 202 temiz su kuyusunu kullanıma açan dernek, bu sayıyı 1000’e çıkarmayı hedefliyor. Dünyada birçok insan, temiz su kaynaklarına ulaşmak için zorlu şartlarda yüzlerce kilometre yürümek zorunda. Derneğin şu ana kadar açtığı temiz su kuyuları ile 1 milyona yakın insan hem daha sağlıklı hem de toprakları tarıma elverişli durumda.

Su kuyusu projesi kapsamında, suya en çok ihtiyaç duyulan bölgeler tespit edilerek uzman ekiplerin öncülüğünde sondaj çalışması yapılıyor. Beşir Derneği yetkilileri kuyu açma sürecinin, bölgenin ekonomik, sosyolojik ve fiziki şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ancak uygun yerin tespit edilmesinden sonra sürecin 6 ay içerisinde tamamlandığını ifade ediyor.

Susuzluk çeken ülkelere can suyu

İstatistiklere göre 2040 yılında 1 milyar 800 milyon insanın susuzlukla karşı karşıya kalacağını ve susuzluk nedeniyle hastalıktan milyonlarca insanın yok olabileceğini aktaran yetkililer, “Dil, din, ırk, mezhep ayırımı yapmaksızın, hayat kaynağı suya ihtiyaç duyan insanlara umut olmak amacıyla bu örnek projeyi hayata geçirmekten dolayı gururluyuz. Proje kapsamında Moritanya, Etiyopya, Kırgızistan, Filistin, Güney Afrika, Pakistan, Orta Afrika, Sudan, Keşmir, Yemen, Gana, Tanzanya, Mali, Uganda, Cibuti, Burundi, Mora, Nijer, Patani, Çad, Kamerun, Hindistan ve Ruanda'da yüzlerce su kuyusu daha açmayı hedefliyoruz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrıntılı Bilgi ve Röportaj Talepleri için:

Ulaş Ural – ulas@medyadokuz.com  – 0545 661 3234

Gökçem Şahintaş – gokcem@medyadokuz.com  – 0554 395 7106

​Dünya Sağlık Örgütü Beşir Derneği Su kuyusu projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
misafir     2018-03-24 İiçim acıdı Rabbim zerre kadar emeği geçenlerden,düşünenlerden,katkıda bulu nanlardan binlerce razı olsun Rabbim hep veren el etsin,başları pınar ayakları göl olsun İnşallah aminnn
GALERİLER
Advert
Advert