Bilal Erdoğan: Türkiye Çalışkan Muhalefetle Tanışacak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bilal Erdoğan: Türkiye Çalışkan Muhalefetle Tanışacak
12.04.2017 11:11:16

 

Bilal Erdoğan: Türkiye Çalışkan Muhalefetle Tanışacak

TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, DERSİAD’ın düzenlediği “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve İş Dünyasının Kazanımları” konulu programda 16 Nisan'ın yapacağı reformlardan en büyüğü, muhalefeti de Türkiye'ye hizmet eden bir muhalefet haline getirmesi olacağını söyledi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (DERSİAD), İBB Deniz Köşk Toplantı Salonu'nda düzenlediği "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve İş Dünyasının Kazanımları" konulu programa katıldı.

Bilal Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin bağımsızlığa aşık bir millet olduğuna dikkat çekerek, “Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güçlü bir özgüven ihyası gerçekleşti ve 1961'de Merhum Menderes'in idamında sokağa çıkamayan millet, 15 Temmuz'da hain ve işgalcileri zelil etti. Civanmert bir lider olduğu zaman, millet de liderinin arkasına düşüp kendi bedenini siper etmesini bildi. Lideri, milletine güvendiği için sokağa çağırdı, kendisi de yanlarına koştu. Millet de liderine güvendiği için meydanlara indi, vatanını, milletini ve namusunu korumasını bildi. Bu, işte bu milletin ayağa kalktığının en açık göstergesi, bu millet uyandı. Bu millet uyandığı için bu ülkeye olan saldırılar son yıllarda bu denli arttı. İşte Gezi'yi hatırlayın. O haziran ayı ekonomik göstergeler anlamında cumhuriyet tarihinin en parlak ayı. Hemen arkasından bir Gezi kalkışması. '3. havaalanı, 3. köprü yapılmasın' dedikleri Gezi kalkışması.” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEYİ ÇAKALA DEĞİL, MİLLETE TESLİM EDECEK”

Gezi olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz alçak darbe girişiminin sonucunda Türk milleti, düşmanlarına ve bütün dünyaya, “Türkiye geçilmez. Bunun için biz kanımızla, canımızla mücadele vereceğiz” dediğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu kazanımları nasıl kurumsallaştıracağız? Peş peşe kaç tane Tayyip Erdoğan gelebilir. Bu bence Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayatının en önemli mirası olacaktır. O da nedir? Bu ülkeyi çakala değil, millete teslim etmektir. Bu ülkeyi yönetilebilir kılmak. Bizim sistemimiz, bu ülkeyi yönetilebilir kılmamak için kurgulandı. Darbecinin sistemi. Darbecinin millet iradesi ile yönetim arasına parazit sokması lazım. En büyük kurgu, bürokratik vesayet. Yasamanın altyapısını, hep bürokrat oluşturuyor. Orada bir sakatlık var. Yürütme organı, yasama organı üzerinde bürokrasi üzerinden bir rol oynuyor. Uygulamada yine dönüp yürütmeye geldiği zaman ne yapıyor? İşte tam istediği düzeni kurmuş oluyor. Yeni sistemde yasama ile yürütme arasındaki çizgiler ve roller daha belirgin bir hale gelecek.”

“GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİ SANDIKTA ŞEKİLLENECEK”

Erdoğan, sandıkta yüzde 41 oy alınmasına rağmen ülkenin koalisyonlara mahkûm olduğunu ve sistemin böyle kurgulandığını vurgulayarak, “Çünkü koalisyona mahkum edildiği zaman siyasi boşlukta istediği gibi at oynatıyorlar. Sandıktan yasama ve yürütme iki organ çıktı ama millet o iki organın oluşmasında herhangi bir inisiyatif kullanmış değil. Ondan sonrası pazarlık işi. Güneş Motel olayları... Şimdi 'Cumhurbaşkanı bin 500 yardımcı atayabilecek' deniyor ya... Bakanlarını 36'dan 25'e indiren adam, niye kalkıp da bin 500 Cumhurbaşkanı yardımcısı atasın? Şimdi yeni sistemde yasama için ayrı bir oy kullanacağız, yürütme için ayrı. Bu ne demektir? Millet, güçler ayrılığı ilkesini sandıkta şekillendirebilecek.” değerlendirmesini yaptı.

“MUHALEFET HİZMET EDER HALE GELECEK”

Erdoğan, Türkiye'ye asıl haksızlığı basit ve sığ muhalefetin yaptığına işaret ederek, "16 Nisan'ın getireceği bir avantaj da bundan sonra böylesine halkıyla kavgalı, güven bağı kuramayan bir muhalefet yaşayamayacak. Çünkü yüzde 50'lere talip olman lazım. Yürütmeye talip olacaksan yüzde 51'e talip olacaksın. Böyle bir ortamda CHP, Türkiye'nin değerleriyle kavgalı bir parti olarak mı kalır, yoksa ister istemez merkezi kucaklayan, toplumun daha geniş kesimlerine hitap eden bir parti mi olur? 16 Nisan'ın yapacağı reformlardan en büyüğü, muhalefeti de Türkiye'ye hizmet eden bir muhalefet haline getirmesi olacak. Onun için 16 Nisan, 1950, 2002 seçimlerinden de hayati. Çünkü 16 Nisan'ın getirecekleri 21. yüzyıl Türkiye’sini şekillendirecek ve dünyanın çalkantılı olduğu bir dönemde Türkiye'de daha güçlü bir liderliğin, daha yönetilebilir bir sistemin yerleşmesi sağlayacak. Belki sonuçlarını hemen göremeyeceğiz, belki 2019 seçimlerini görmemiz gerekir. Belki bir sonraki seçimde tam olarak anlaşılacak. Bu sistemde Türkiye'de seçim 5 yılda bir olacak. Bu sistemde kaybeden bürokratik oligarşi olacak, kazanan millet olacak. Yönetim ile millet arasındakiler tasfiye edilmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Sabri İşbilen / Diriliş Postası

 

​Türkiye Gençlik Vakfı Bilal Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert