Bilgin Enerji, Omv Samsun Elektrik Üretim A.Ş.’yi Satın Aldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bilgin Enerji, Omv Samsun Elektrik Üretim A.Ş.’yi Satın Aldı
30.05.2018 13:30:38

 

Bilgin Enerji, Omv Samsun Elektrik Üretim A.Ş.’yi Satın Aldı

Bilgin Enerji, Viyana merkezli uluslararası petrol ve gaz şirketi OMV’den, OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak için anlaşmaya vardı.

 Anlaşma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diğer kurumların onayından sonra devreye girecek.  Satış sürecinin en geç 2018’in 4. çeyreğine kadar tamamlanması bekleniyor. 

OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Samsun’da inşa ettiği 896.69 MWm / 886.92 MWe lisans kapasitesine sahip doğal gaz kombine çevrim santralini 2013’te işletmeye almıştı.

Bilgin Enerji İcra Kurulu Başkanı Tolga Bilgin “Türkiye’nin en esnek ve verimli doğal gaz santrallerinden birine sahip bu şirketin satın alınması ile birlikte kurulu gücümüzü 1760 MW’a çıkartarak pazar payımızı artırmayı ve yenilenebilir enerji üretim portföyümüzü daha dengeli ve esnek bir hale getirmeyi planlıyoruz. Ülkemiz ekonomisinin gücüne ve geleceğine olan inancımız satın alma kararımızda etkili oldu” dedi.

Bilgin Enerji hakkında

Bilgin Enerji, 1994 yılından itibaren geliştirdiği hidrolik ve rüzgar enerjisi projelerini, yasal mevzuatın oluşmasının ardından devreye almaya başlamış, Türkiye’nin ilk lisanslı hidroelektrik santrali olan Hacılar HES 2003 yılında, ilk lisanslı rüzgar enerjisi santrali olan Bandırma RES 2006 yılında işletmeye alınmıştır.  Toplam 5 adet 397MW gücünde rüzgar enerjisi santrali, 6 adet (üçü iştirakleri ile) toplam 477MW gücündeki hidroelektrik santrali kapasitesi ile Bilgin Enerji yenilenebilir kaynaklardan yıllık ortalama 2.6 milyar kWh elektrik üretmektedir. Bilgin Enerji aynı zamanda Türkiye’nin ilk karbon emisyonu ticaretine imza atan firma olmuştur.

OMV Samsun Elektrik Bilgin Enerji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert