Borç yapılandırmasında merak edilenler!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Borç yapılandırmasında merak edilenler!
16.06.2018 12:01:47

 

Borç yapılandırmasında merak edilenler!

​Torba yasa ile getirilen yapılandırma fırsatı, kamuya borcu olan milyonların yüzünü güldürecek.

Hem Maliye'ye hem de Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yağıyor.

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA?

31 Mart 2018 ve öncesi döneme ait tüm borçları kapsıyor. Sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi), askerlik para cezası, trafik cezası, idari cezalar, su borcu, öğrenim kredileri kapsamda..

SU FATURASINDA BORÇ TARİHİNE Mİ, SON ÖDEME TARİHİNE Mİ BAKILIYOR?

Örneğin, su kullanım dönemi 15 Şubat 2018 ila 15 Mart 2018 olan su alacağının faturada yer alan son ödeme tarihi 2018 Mart ayı içerisine rastladığı takdirde kanun kapsamına girmekte, 2018 Nisan ayına rastladığı takdirde kanun kapsamına girmemekte.

YAPILANDIRMA NE KAZANDIRACAK?

Borçların gecikme faizi, cezası silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Böylece toplam borçta önemli bir düşüş sağlanacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. Taksitle ödeme seçilirse, ana para + Yİ-ÜFE olarak hesaplanan tutar 6 taksit için 1,045, 9 taksit için 1,083, 12 eşit taksit için 1,105, 18 taksit için 1,15 katsayısı ile çarpılacak. Taksitler 2 aylık dönemler halinde ödenecek. İdari para cezalarında, peşinde ana parada da indirim var..

NASIL VE NEREYE BAŞVURULACAK?

​SGK'ya olan borçlar için elden veya posta yolu ile sigortalıların bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da merkezlere başvurulması gerekiyor. Maliye'ye olan borçlar için ise başvurular internetten www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adreslerinden ya da ilgili vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile yapılacak.

​BİRDEN FAZLA VERGİ DAİRESİNE BORÇLAR İÇİN NASIL BAŞVURULACAK?

Borçluların birden fazla vergi dairesine olan borçları için kanundan yararlanmak istemeleri halinde, ayrı ayrı başvuracak. Bu başvurular internetten de yapılabiliyor..

BAYRAMDA BAŞVURU

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması kapsamında, borcu olduğunu öğrenen vatandaşların başvurularını Ramazan Bayramı süresince de internetten almayı sürdürecek. Vatandaşlar, devlete borcunun bulunup bulunmadığını 'www.gib.gov.tr'den ya da GİB'in mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor. Sorgulamayı yapan vatandaş, Ramazan Bayramı dahil 31 Temmuz'a kadar başvuru yapıp, borçlarını yapılandırarak ödeyebilecek..

ÖDEME NE ZAMAN YAPILACAK?

SGK'ya olan borçlar için ilk taksit 31 Ağustos'a kadar ödenecek. Maliye Bakanlığı'na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB'lara olan borçlar için ise ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim'de sona erecek..

YAPILANDIRMANIN BOZULMAMASI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yapılandırmadan yararlanmak için ilk 2 taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekecek. Bir takvim yılında 2'den fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yapılandırma hakkı kaybedilecek..

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Tüm borçlar için son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018. Bu tarihten sonra yapılandırmaya başvuru imkanı bulunmayacak. Başvurmayanlar borçlarını faizle birlikte ödemek zorunda kalacak.

Sigorta prim borçları öğrenim kredileri motorlu taşıtlar vergisi ​SGK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert