Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?
28.03.2020 08:28:19

 

Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma davaları 'Anlaşmalı boşanma davası' ve 'Çekişmeli boşanma davası' olmak üzere 2 şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Evliliklerin yasal olarak sona erdirilmesi anlamına gelen boşanma, özellikle son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Hakim kararı ile birlikte sona erdirilebilen boşanma davaları, aile mahkemelerinde görülmektedir. Boşanmanın gerçekleşebilmesi için ilk olarak boşanmak isteyen çiftin mahkemeye dilekçe vermesi ve boşanma isteklerini hakim karşısında bildirmeleri gerekmektedir. Ülkemizin her yerinde açabileceğiniz boşanma davalarında, uzman bir avukat tutmanız oldukça faydalı olacaktır. Tek başınıza altından kalkamayacağınız birçok işlemi, Ankara boşanma avukatı sizin yerinize halletmekte ve haklarınızı yasal anlamda korumaya almaktadır.

Boşanma davaları 'Anlaşmalı boşanma davası' ve 'Çekişmeli boşanma davası' olmak üzere 2 şekilde karşınıza çıkmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası: En yaygın boşanma çeşitlerinden birisi olan anlaşmalı boşanmada, eşlerin birbirleri arasında anlaşarak boşanmayı kabul etmiş olmaları gereklidir. En az 1 yıllık evlilikler için geçerli olan bu davada, taraflar hakim karşısında boşanma isteklerini bildirmekle yükümlüdür. Ayrıca boşanma sonucunda oluşan mali sonuçların, hakim tarafından uygun bulunması gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davası: Genel veya özel boşanma sebepleri üzerine 2 farklı kategori üzerinden açılabilen bu dava çeşidi, taraflar arasında boşanma, velayet veya maddi tazminat gibi konularda ortak noktaya varılmazsa açılabilmektedir.

Boşanma Davası Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak birçok farklı sebep sonucunda ortaya çıkan boşanmalarda, sebepler 2 başlık altında karşınıza çıkmaktadır. Bu maddeler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 1. Genel boşanma sebepleri; genel olarak geçimsizlik, hakaret, şiddet, evlilik yükümlülüklerini karşılayamama ve bunun gibi birçok farklı nedenlerdir.
 2. Özel boşanma sebepleri kanun ile belirtilmiştir. Bunlar:
 • Aldatma (Zina)
 • Hayata kast etme, kötü veya onur kırıcı davranış sergileme
 • Haysiyetsiz bir şekilde hayat sürme ve suç işleme
 • Terk
 • Akıl hastalıkları

Bu 2 farklı boşanma sebeplerinin sonuçları da farklılık göstermektedir. Özel boşanma sebeplerinin geçerli olması için davacının, davalı hakkındaki kusurlarını ispat etmesi gerekmektedir. Özel boşanma sebepleri arasında yer alan zina sebebiyle boşanma davası için, 3 şartın yer alması gerekmektedir. Bu sebepler:

 • Boşanma isteyen eşler arasında geçerli bir evlilik bulunmalıdır.
 • Zina üzerinden boşanma davası açabilmek için, 'cinsel ilişki' koşulunun sağlanmış olması gerekmektedir.
 • Zina yapan kişinin bilerek ve isteyerek bu işlemi gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert