Buğdayda sarı pas hastalığına dikkat!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Buğdayda sarı pas hastalığına dikkat!
19.04.2018 14:18:50

 

Buğdayda sarı pas hastalığına dikkat!

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı Buğdayda görülen sarı pas hastalığı ile ilgili çiftçileri uyardı.

Samsun İli genelinde 2017 yılı verilerine göre 1398037 da alanda buğday tarımı yapılmaktadır.2018 yılı içinde bu alanda çok büyük bir değişim beklenmemektedir. Bu kapsamda özellikle kuruya ekim yapılan kışlık buğday ekim alanlarında İl müdürlüğü Tarla Bitkileri birimince yapılan saha kontrollerinde Buğdayda Sarı Pas (Puccinia striiformis) tespit edildiğini vurgulayan Kırmacı açıklamasına şöyle devam etti.

”Buğday’ın ülkemiz için stratejik öneme sahip bir ürün olduğunu belirterek tarımda amacımız “ girdi maliyetlerini azaltarak en yüksek ve kaliteli aynı zamanda güvenilir ürünü” elde etmektir. Bu kapsamda buğday tarlalarında Sarı pas görülen alanlarda bayrak yaprağa kadar bulaşıklık olmadan ve parsel içine etmen yayılmadan üreticilerimizin en yakın İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne giderek bakanlıkça ruhsatlandırılmış aktiflerden birini reçete ettirerek uygulamalarını, iklim şartlarını da göz önüne alarak belki de 2. İlaçlamayı yapmalarının alacakları dane ve sap verimi üzerinde etkili olacaktır.

Hastalık belirtisi En erken görülen pas türüdür.(Çizgi Pası)Buğday tarlalarında ilkbaharda 10-15 °C hava sıcaklığı ve yüksek nem hastalık için uygun şartları oluşturur. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller görülür. Bu püstüllerden etmenin çevreye dağılımı rüzgarla olur.. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar; başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Etmen yazı canlı kalabilen yabani buğdaygillerde kışı ise güzlük ekilen buğdaylarda üredospor biçiminde geçirir.

Mücadelesinde;

Kültürel tedbir olarak önce; sık ekim yapılmamalıdır.(Buğday tarımında iyi hazırlanmış alana mibzerle ile ekim tercih edilmelidir.)

Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalıdır.

Fazla azotlu gübre verilmemeli, (Bitki besleme toprak analizi sonucuna göre yapılmalıdır)

Pasa dayanıklı buğday çeşitleri ile üretim yapılmalı, ara konukçu bitkiler imha edilmelidir.

Kimyasal mücadelesinde ise buğdayda alt yapraklarda ilk belirtiler görüldüğünde ve hava şartları uygun olduğunda (%90 orantılı nem ve 15-20 ºC sıcaklıkta) hastalığa karşı ruhsatlı Bitki koruma Ürünlerinin reçete ettirilerek uygun hava şartlarında uygulama yapılması gerekmektedir.

Üreticilerimizin hasada bir ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden ilaçlama yapmaması gerekmektedir.

 

arla Bitkileri Sarı Pas Buğday
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert