Advert
Çalışma Hayatına Devrim Geliyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çalışma Hayatına Devrim Geliyor
15.04.2017 10:47:28

 

Çalışma Hayatına Devrim Geliyor

Yarın çok önemli bir referandum için oy kullanacağız. Siyasi istikrar, güçlü bir yürütme ile Türkiye her alanda şaha kalkacak. Çalışma hayatında devrim gibi yasalar 16 Nisan’dan sonra geliyor

Türkiye'de çalışma hayatında birçok sorun çözüldü ve çözülmeye devam ediyor. Ekonomide büyüme ve iş barışı için mutlak surette siyasi istikrar, hızlı ve etkili bir yürütme, güçlü yasama ve güvenilir yargı ihtiyacı var. Yönetimdeki çift başlılık, bürokratik oligarşi ve vesayet engellerini ortadan kaldıracak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da sorunları çözecek. Hızlı karar ve etkin icraat ile 16 Nisan sonrası devrim gibi yasalar hayatımıza girecek. Referandum sonrası çalışma hayatındaki yaşanacak değişikliklerden bazıları şöyle:

 KIDEM TAZMİNATINA GARANTİ

Bugün çalışanların yüzde 80'i kıdem tazminatını alamıyor. 1 yılı dolduramayana tazminat verilmiyor, işverenler 11'inci ayda işçi çıkartıp tazminatları sıfırlıyor. Hepsi artık geride kalacak. Adil, herkesin kazançlı çıkacağı bir kıdem tazminat fonu referandum sonrası geliyor. 1 gün bile çalışan tazminat alacak, işçinin parası güvence altında olacak. İşveren zora düşse bile tazminat korunacak. İşçi fonda biriken parasını iş değiştirse de taşıyabilecek.

 MEMURA YENİ YASA

52 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ne çağın gereklerine uyuyor, ne de büyüyen Türkiye'ye katkı yapıyor. Yıllardır yamalı bohçaya dönen, kamu çalışanlarını sınıflandıran bu yasa tarihe karışacak. Yeni kamu personel rejimi ile çalışan memurun hakkını alacağı, ayrımların ortadan kaldırılacağı, kamuda iş barışının sağlanacağı bir sistem gelecek.

 TAŞERONA KADRO

Kamu personel rejimi değişikliği ile kamuda çalışan 720 bin taşeronun da sorunları çözülecek. Taşeronlar bu sistem içinde yerlerini alacak ve kodrolu hale gelecek. Kamuda ayrımların kalkmasıyla taşeronlar da haklarına kavuşacak.

 ÇALIŞANA ARABULUCU

Çalışanları ve işverenleri mahkeme kapılarından kurtaracak arabuluculuk sistemi devreye girecek. Yıllar süren iş mahkemesi davaları ve alacak sorunları birkaç gün içinde çözülecek. Mahkemelerin iş yükü azalacak.

 HERKESE İKİNCİ EMEKLİLİK

Ocak itibarıyla başlayan zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi referandum sonrası tüm kamu kurumlarında ve küçük işletmelerde de uygulanmaya başlayacak. Çalışanlar 10 yılda ikinci emeklilik hakkına kavuşacak. Devlet sistemdeki herkese anında 1.000 lira ödeyecek, yatırdığı taksite yüzde 25 ekleyecek. 10 yıl sonunda emeklilik tercih edilince de toplanan paraya yüzde 5 daha ilave edilecek.

 BORÇLAR SİLİNECEK

Referandum sonrası çıkartılacak yasa ile yeni bir yapılandırma gündeme gelecek. Vatandaş devletle barışacak, borcundan kurtulacak. Sadece borçlular değil düzenli ödeme yapanlar için de indirim gibi avantajlar devreye girecek.

Faruk Erdem / Sabah

çalışma hayatı taşeron Bireysel Emeklilik Sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert