Advert
Cami Tuvaletlerinden Ücret Alınmasını Şikâyet Etti Gelen Cevap Şaşırttı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cami Tuvaletlerinden Ücret Alınmasını Şikâyet Etti Gelen Cevap Şaşırttı
18.07.2017 09:42:41

 

Cami Tuvaletlerinden Ücret Alınmasını Şikâyet Etti Gelen Cevap Şaşırttı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıkan karara rağmen cami tuvaletlerinden ücret alınmaya devam ediliyor. Merkezi yerde bulunan bazı cami tuvaletlerinin ise adeta para bastığı biliniyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, “cami tuvaletleri ücretsiz hizmet verir” kararına rağmen cami tuvaletlerinin ticarethane gibi işletilmesi şikâyet konusu oldu.

Samsunlu bir vatandaş, İlkadım İlçesi’nde bulunan ve adeta para basan Site Cami’nin tuvalet işletmecilerini Büyükşehir Belediyesi’ne şikâyet etti.

Öte yandan, Samsun genelinde cami tuvaletlerinden ücret alındığı bilinen bir gerçek. Meclis kararına rağmen bu duruma neden müdahale edilmediği ise merak konusu oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 10 Ekim 2016 tarihli toplantısında, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının 3 Ekim 2016 tarih ve 4610 sayılı teklifi üzerine hazırlanan rapor sonucunda, Büyükşehir Belediyesi sınırlarında cami tuvaletlerinin ücretsiz olduğu kararı alındı. Kararda, “Camilerdeki tuvaletlerin, temizliği belediye tarafından yapılır ve yaptırılır ve tuvaletlerin ticari nitelikte kullanılmasına izin verilmez, ücretsiz hizmet verilmesi sağlanır” denildi.

ÜCRET ALINMAYA DEVAM EDİLİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe ile başvuran bir vatandaş meclis kararına rağmen Samsun İlkadım İlçesi'nde bulunan Site Cami'nde bulunan tuvaletten ücret alınmaya devam edildiği gerekçesiyle şikâyette bulundu.

Nevzat Yüce isimli vatandaş, başvuru dilekçesinde, “Meclis kararına rağmen Site Cami tuvaletinden ücret alınmaya devam edilmektedir. Şayet bu tuvalet cemiye ait değilse site cami caminin tuvalete olmaması ayrı bir şikâyet konusudur” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis kararı şöyle:

"Büyükşehir Belediyesi sınırlarında "Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre ibadethanelerin müştemilatları niteliğinde olup, ticaret kullanımında olmadığından camilerdeki tuvaletlerin, temizliği belediye tarafından yapılır ve yaptırılır ve tuvaletlerin ticari nitelikte kullanılmasına izin verilmez, ücretsiz hizmet verilmesi sağlanır."

Nevzat Yüce’ye Samsun Büyükşehir Belediyesinden gelen cevapta ise;

Sayın Nevzat Yüce,

Başkanlığımıza sunmuş olduğunuz dilekçede Kale Mahallesinde bulunan Site Cami tuvaletinden bildirerek gereğinin yapılmasını istemektesiniz.

Söz konusu şikâyetiniz hakkında gerekli inceleme yapılarak, Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.07.2012 tarih ve 285 nolu karar ile Site Cami müştemilatı olan wc ve abdesthane 25 yıllığına bedelsiz olarak diyanet işleri Başkanlığı’na tahsis edildiği anlaşılmakta olup, temizlik bakım ve işletmesi Diyanet İşleri Başkanlığı İl Müftülüğü’ne aittir.

Bilgilerinize sunulur.

Mustafa Yurt

Belediye Başkan a.

Genel Sekreter Yardımcısı

​Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi cami tuvaletleri Site Cami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert