Canik’te Devgeriş ve Düvecik Hanım Konakları Hizmete Hazırlanıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Canik’te Devgeriş ve Düvecik Hanım Konakları Hizmete Hazırlanıyor
12.08.2017 09:11:51

 

Canik’te Devgeriş ve Düvecik Hanım Konakları Hizmete Hazırlanıyor

İlçenin birçok noktasında hanımlar konağı inşaat çalışmalarını sürdüren Canik Belediyesi, hanım konakları ile sosyal ve toplumsal dönüşüme imza atıyor. İlçede 5 hanım konağı hizmet verirken, 5 tanesinin inşaatı da son aşamaya geldi. Devgeriş ve Düvecik mahallerindeki hanım konağı çalışmalarını ziyaret eden Başkan Osman Genç, "İlçemizde sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştiriyoruz" dedi.

Canik Belediyesi, ilçenin dört bir yanına Hanımlar Konağı inşa ediyor. Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde hayata geçirilen Dilşad Hatun ve Hatice Hanım Konaklarının ardından Gaziosmanpaşa’da şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı ve Gölalan’da Fatma Hanım Konağı hizmet veriyor. Uludağ, Devgeriş, Gaziosmanpaşa, Kuzey Yıldızı ve Düvecik mahallelerinde ise çalışmaları devam eden hanım konakları inşaatları son aşamaya geldi. İçinde etüt ve kurs sınıfları,müzik odaları ve sıbyan mektepleri de bulunan hanım konakları, bulundukları bölgelerde sosyal, kültürel ve toplumsal dönüşüm sağlıyor.

 MUTLU TOPLUM İÇİN, ÖNCELİĞİMİZ KADIN VE ÇOCUKLAR

Canik'te sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Osman Genç, "Fiziksel dönüşümün yanında toplumsal dönüşümü gerçekleştirecek eğitim, kültür, sanat gibi insana yönelik pek çok alanda çalışmalar yapıyoruz. Hanım Konaklarında kadınların her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler yapabilecekleri mekanların yanı sıra çocuklarımız için Sıbyan Okulları da var. Burada bir yandan anneler gelişirken, bir yandan da çocuklarımız tıpkı geçmişimizdeki gibi özel ilgi alanlarına göre yetişiyor ve kendilerini geliştiriyor” dedi.

 ŞEHİRLERİ DÖNÜŞTÜRECEK OLAN YEREL YÖNETİMLERDİR

Canik'te sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Osman Genç, "Yeni bin yılın başında artık şehirler yarışıyor. Şehirleri dönüştürecek olan ise yerel yönetimlerdir. Şehircilik bir milletin kültür ve medeniyet çıtasını göstermesi açısından en önemli kriterdir. Bu nedenle mekansal dönüşümün yanında ekonomik, çevresel, stratejik ve sosyal dönüşüm de çok önemli. Bunun bilincinde olarak konuyu bir bütün olarak ele alarak, çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz. Bunu sağlamak adına kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz“ diye konuştu.

KADINLARIMIZ YARARLANSIN

İlçede Kuzey Yıldızı Mahallesinde iki, Gaziosmanpaşa mahallesinde bir ve Gölalan mahallesinde bir, Belediyeevleri mahallesinde bir olmak üzere 5 hanım konağının hizmet verdiğine işaret eden Başkan Genç, “Tamamlanan hanım konaklarımızın yanında Uludağ, Devgeriş, Gaziosmanpaşa, Kuzey Yıldızı ve Düvecik mahallelerinde de hanım konağı inşaatları sürüyor. Bu hanım konaklarımıza tarihteki önemli kadınlarımızın isimlerini vererek, hem değerlerimizi yaşatıyoruz hem de isimlerini gelecek nesillere aktarıyoruz. Kadınlarımızdan isteğimiz evlerinde oturmamaları ve en yakın hanım konağının imkanlarından yararlanarak kendilerini geliştirmeleridir” ifadelerini kullandı.

YENİ KONAKLAR PLANLANDI

Aktif olarak 5 hanım konağı ile hizmet verdiklerini söyleyen Başkan Genç,” Hanım kardeşlerimizin ve çocuklarımıza armağan ettiğimiz konaklarımızın sayısını arttırıyoruz. 5 hanım konağımızın inşaat çalışmaları tam gaz sürerken, 6 hanım konağımızın daha planlama çalışmalarını başlattık. Yapımı devam eden hanım konaklarımızın bitmesinin ardından 6 hanım konağı inşaat çalışmalarımıza en kısa zamanda başlayacağız. Böylelikle ilçemizin birçok noktasında hanım kardeşlerimize ve çocuklarımıza dokunan tesislerimiz hayat bulmuş olacak” dedi.

 

 

 

Canik Belediyesi Hanımlar Konağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert