Çarşamba Gençlik Merkezinde Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum Projesinin Tanıtımı Yapıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çarşamba Gençlik Merkezinde Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum Projesinin Tanıtımı Yapıldı
24.10.2018 09:47:23

 

Çarşamba Gençlik Merkezinde Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Çarşamba Gençlik Merkezinde ‘’Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum’’ Proje tanıtım sunumu yapıldı.

23/10/2018 tarihinde Çarşamba Gençlik Merkezinde toplanan gençlere ve velilerine Çarşamba Gençlik Merkezinde devam eden ’Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum’’ projesinin tanıtım sunumu yapıldı. Proje sunumunun açılış konuşmasını yapan Çarşamba Gençlik Merkezi Müdürü Ramazan KATOĞLU geleceği, değerlerine sahip olan gençler inşa edecek deki. Gençlik Merkezinde yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Katoğlu konuşmasını söyle sürdürdü;
Gençlerin buluşma noktası haline gelen Çarşamba Gençlik Merkezinde, Gençleri daha aktif oldukları bir sosyal hayatın içine katmak, gelecek nesillerin eğitimine katkı sunmak ve topluma faydalı nesiller yetiştirmek amacıyla atölye faaliyetleri, kulüp faaliyetleri günübirlik sosyal kültürel faaliyetler yapmaktayız.

Gelecek nesilleri bugünden eğitmeyi, topluma faydalı nesilleri yetiştirmeyi, gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmelerine yardımcı olmayı ve gençleri zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendirmeyi amaçlıyor, sanatsal, sosyal, kültürel ve eğitsel faaliyetler ile birlikte  tarihi ve kültürel geziler, kamplar ve spor faaliyetleri düzenliyoruz.

Bakanlığımızın destekleriyle Merkezimizde yaptığımız faaliyetlerimizi Atölye Faaliyetleri, kulüp faaliyetleri ve diğer sosyal kültürel faaliyetler olarak üç başlıkta değerlendirebiliriz.

Atölye faaliyetleri olarak;

Değerler Eğitimi atölyesinde gençler, manevi değerlerimizi gençlik merkezlerinde yaşayarak, gözleyerek ve hissederek öğrenme imkânı bulmakta, selamlaşmayı, sevgiyi, saygıyı, sorumluluk ve vatanseverlik, sabır ve adaleti merkezimizdeki çeşitli etkinliklerle kazanmaya çalışmaktadırlar.
Dil Eğitimleri Atölyesinde geleceğin Türkiye’sini inşa ederken daha donanımlı bireyler olmaları için İngilizce, Arapça yanı sıra onların geçmişimizle bağlarını daha da kuvvetlendirmek için Osmanlıca kursları düzenlemeye çalışmaktayız.

 Dini İlimler Atölyesinde ise İslam dininin insanlığa sunduğu güzellikleri alanında ehil kişilerden, gençlere öğretiyor, Kur'an-ı Kerim ve Meali, Resulullah'ın (SAS) Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Peygamberler Tarihi, Temel İlmihal Bilgisi eğitimleri veriyoruz.

Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir neslin yetişmesi için İnovasyon Atölyelerinde gençlere yepyeni imkânlar sunuyor; girişimcilik, inovasyon, sosyal medya, medya akademisi çalışmaları yapıyor, iş eğitimleri vermeye  çalışıyoruz.


Sosyal Bilimler Atölyesinde farklı alanlarda ufuk açıcı eğitimler veriliyor, Yakın Tarih, Türk Edebiyatı, Şairler ve Yazarlar, Edebiyatımıza Yön Verenler, başlıklarında faaliyetler gerçekleştiriyoruz.

Kişisel Gelişim Atölyesinde Gençlik merkezlerine gelen gençler, kendilerini her alanda yetiştirerek bir adım öne geçmek için, Drama, İletişim, Diksiyon, Liderlik, Hitabet, Adab-ı Muaşeret eğitimleri alıyorlar.

Kulüp faaliyetlerimiz de ise spor kulübü olarak basketbol, badminton, voleybol, tekvando, kick boks ve fıtnıss etkinlikleri, müzik kulübü olarak bağlama ney, gitar, keman, piyano etkinlikleri, El sanatları kulübü olarak tezhip, rolyef, ahşap boyama, kokulu taş yapımı, takı tasarımı, görsel sanatlar kulübü olarak karikatür, karakalem,resim çalışmaları yapılmaktadır. Yine merkezimizde bilim ve teknoloji kulübü, sanatsal etkinlikler kulübü olarak gençlerimizin kişisel gelişmelerine katkı sunmaktayız.
Atölye faaliyetleri ve  Kulüp Faaliyetleri dışında düzenlediğimiz Salon programları ile gençlerimizin sosyalleşmesi sağlanıyor. Bu kapsamda ‘’Güncel Okumalar ve Yazar Buluşmaları’’ adı altındaki etkinliklerde,  Yazıları ve kişilikleriyle gençlere örnek olan yazarlar ile gençlerin merkezimizde bulunan “Has Odada” buluşturulması sağlanıyor.        

Merkezimizde belirli aralıklarla ‘Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevir’ sloganıyla bisiklet turları, Gençlerimizin ve ailelerinin katılımıyla ‘Sabah namazı buluşmaları’’, 3*3 basketbol turnuvaları, zeka oyunları ve satranç turnuvaları  ile bilgi yarışmaları yapmayapılmaktadır.

Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında gençlerimizle her ay bir kitap okuyup kritiğini yapmanın yanında, “Kıraathaneler Aslına Dönüyor” projesiyle ilçemiz çay ocaklarında gençlerle kitap okuyor, kitap okuma alışkanlığın kazandırılmasını arzuluyoruz. Kitap kefemizde genlerin kitap okumaları, araştırma yapmaları için uygun ortam oluşturuyoruz.

Kod adı 2023 projesi kapsamında gençlerimizle kodlama eğitimleri yapıyor, geleceğin bilişim uzmanlarını yetiştirmeyi arzuluyoruz.

 Yine “Çaya Geliyoruz” projesi kapsamında merkezimizde faaliyetlere katılan gençlerle ve aileleriyle tanışmak  üzere aile ziyaretleri yapıyoruz.

Kızılay ile birlikte “Kan Bağışlayın Hayat Kurtarın” sloganıyla kan bağışı kampanyaları düzenlemekteyiz

“Doğanın Pili Bitmesin “ sloganıyla “Genç Dönüşüm” projesini yürütmeye çalışıyor, temiz bir çevre için ilçemizdeki bütün okulların sınıflarına ulaştırılmak üzere  pil toplama kutuları hazırlayıp ulaştırarak tüm gençlerimizle çevremizi korumaya çalışıyoruz.

“Merkezimiz Her Yerde” projesiyle bize ulaşamayan gençlerimizi bulundukları mekanlarda ziyaret ediyor, birlikte etkinlikler yapmaya çalışıyoruz.

Gençlerin İyilik Ağacı” projesi kapsamında iyiliğin gönüllülerin parmak izleriyle büyüyeceğini savunuyor, gençlerimizi iyilik yapmaya teşvik ediyor, yetime, düşküne, hastaya, mazluma el uzatma noktasında bilinçlendirmek için faaliyetler yapmaktayız.

Amacımız Milletine sevdalı, hür düşünebilen, milli ve manevi değerlerine bağlı donanımlı bir gençliği  yetiştirmek, gençlerin olaylara, çevreye ve diğer bireylere karşı olan tutum ve davranışlarda insani, ahlaki, kültürel ve toplumsal duyarlılığının arttırılmasına katkı sağlamaktır.
Bunun için; geleceği, değerlerine sahip olan gençler inşa edecek düşüncesiyle Çarşamba Gençlik Merkezi olarak ‘’Değerlerime Sahip Çıkıyorum Sağlıklı Yaşıyorum’’ Projesi hazırladık ve Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün onayına sunduk. Genel Müdürlüğümüz tarafından kabul edilen projemiz kapsamında 41 farklı faaliyetle ve yukarıda bahsedilen projelerle gençlerimizle birlikte olmaya çalışıyoruz.

Çarşamba Gençlik Merkezini tanıtmak üzere ulaşılmadık bir gencimiz kalmasın diye çıktığımız yolculukta 19.155 üyeye ulaşmış bulunuyoruz. Bunlardan 1989 civarında aktif üye ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Merkezimizde yaptığımız faaliyetlerimizin bir kısmını Halk Eğitimi Merkezi ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde yürütmekteyiz. Faaliyetlerimize devam eden genlerimiz Halk Eğitimi Merkezi tarafından verilen belgelerini almaktadırlar.

Değerli veliler, amacımız Çarşamba’nın gençliğine hizmet etmektir. Gençlerimizin yoğun ilgisi sizlerin desteği bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir. Sevgili gençler hayat bir şekilde geçiyor. Yaşanılan hayat içerisinde anı iyi değerlendirenler kazançlı çıkacaktır. Sizler geleceğinizi aydınlatacak hedeflerinizin peşinden koşun, arzuladığınız etkinlikler için gelin birlikte olalım. Hedefe varmak için ilk adımı atmak, amaca giden yolda sabırla devam etmek esastır. Taşı delen suyun şiddeti değil, damlaların sürekliliğidir. Dedi.

Ramazan KATOĞLU’nun ardında Çarşamba Gençlik Lideri yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Gençlik Merkezinde Şan Eğitimi alan gençlerin müzik şöleninin ardından katılımcılara ikram yapıldı.

Çarşamba Gençlik Merkezi Değerler Eğitimi Dini İlimler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER