Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Plastik poşetler çevreci sloganlar taşıyacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Plastik poşetler çevreci sloganlar taşıyacak!
10.01.2019 10:08:23

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Plastik poşetler çevreci sloganlar taşıyacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin ücretlendirilmesinde yeni düzenlemelerin hayata geçirildiğini açıkladı.

Söz konusu düzenleme ile plastik poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganların ve sıfır atık logosunun kullanılacağını dile getiren Bakan Kurum, “Ayrıca marka ve logolar, plastik poşetin tek yüzeyinin yüzde yirmisini geçemeyecek” dedi.

Düzenleme ile eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 milimetreden küçük poşetlerin kapsamdan çıkarılarak ücretsiz olarak verilebileceğini de açıklayan Bakan Kurum, “Ücrete tabi tutulan plastik poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğu getirdik. Eczanelerde ise sadece ilaç satışlarında kullanılan küçük poşetler ücretsiz olarak temin edilebilecek” ifadelerini kullandı.

PLASTİK POŞETLERE ÇEVRECİ SLOGAN

Yeniden belirlenen usul ve esaslar kapsamında, ücretli olarak tüketicilere verilen plastik poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımını zorunlu hale getirilirken, Yapılan düzenlemeyle poşetlerde yer alan marka logolarının ise poşetin tek yüzeyinde bu yüzeyin yüzde yirmisini geçmemesi koşuluyla yer alabileceği belirtildi. Açıklanan kriterlere uygun olan plastik poşetlerin kısa sürede kullanılmaya başlanacağını da vurgulayan Kurum, “Söz konusu düzenleme ile belirlenen ölçü ve tasarımlara uygun olmayan plastik poşetler 31 Mart 2019 tarihine kadar kullanılabilecek. Bu tarihinden sonra ise kriterlere uygun olmayan poşetler satışı gerçekleştirilemeyecek. Vatandaşlarımıza market ve satış noktalarında plastik poşete alternatif olarak bez çanta ya da file sunulmasını da gerekli hale getiriyoruz. Tüm gayretimiz çocuklarımıza daha güzel ve temiz bir dünya bırakabilmek” diye konuştu. 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum plastik poşet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER