CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: Ankara'nın Kayıp Ulaşım Ana Planı 2038'i Sordu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: Ankara'nın Kayıp Ulaşım Ana Planı 2038'i Sordu!
26.01.2018 15:52:55

 

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: Ankara'nın Kayıp Ulaşım Ana Planı 2038'i Sordu!

Ankara kent bütünü yeni çevre düzeni planı 2038 planının onaylanması ile beraber yürürlüğe giren ulaşım planı hakkında meslek odalarının sessizliği manidar karşılanırken, AUAP 2038 adında matruşka bir plan belediyede 4 senedir bekletiliyor. 116 sayılı meclis kararı ile Kenti, içşehir ve dışsehir olarak ikiye bölen, yarım 2038 yeni Ana planının uygulanması ise; eski plan 2023 nazım plan üzerinden plan değişikleri yolu ile yamalı götürülüyor.

CHP Başkentin ulaşım planının üzerine gidiyor. Başta,  ODTÜ yolları ve AOÇ yeni yolları ise bu gizemli planın bir parçası olarak kamuoyunun gündemine gelmişti.

CHP Ankara Milletvekili Ana plan oyunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Işte o önerge:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.

Ankara ulaşım ana planı 2038 çalışması; 2013 şubat ayında Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Büyükşehir belediyesi arasında yapılan bir hizmet alım protokolü ile yapımına başlanmış ve aradan geçen dört sene içinde akıbeti belirsiz bir çalışmadır.

Bu bağlamda;

1.  2017 Ocak tarihli 116 sayılı Meclis kararında, 100.000 ölçekli Kent Ana planın, 'kent içi ve kent dışı alanlarda yürütülen yeni veya mevcut nazım plan ve alt ölçekli planlar için uygulamaları farklı olur'  hükmü,  planlamanın bütünlüğü, şehircilik ilkeleri ve imar hukuku açısından geçerli bir karar mıdır? 

2.  AUAP 2038 Ulaşım Ana Planı, anılan üniversiteye hangi şartlarla sipariş edilmiştir? Yapılan protokolün bir örneği tarafımıza ulaştırılabilir mi?

3.  Bu iş için şimdiye kadar üniversiteye ne kadar ödeme yapılmıştır? Anılan plan çalışmasını yapan üniversitenin, şehir planlama bölüm kurulunu sahiplenmediği düşünülürse, planın bilimsel bir çalışmanın ürünü olduğu söylenebilmekte midir? Ankara'nın imar anayasası olacak bir ana planın,  alt ölçek planlar ile bağlayıcılığını sadece kent dışı alanlar için geçerli kılmak bir kent ve kentli ayırımcılığı suçu değil midir?

4.  Bu Belediye Meclis kararı, bu haliyle bir anayasa suçu değil midir? Bütün şehir yasasına da aykırı olarak;  Kenti adeta ikiye bölen ve kural getiren,  anılan Belediye Meclisi kararının bizatihi kendisine açılan bir dava bulunmakta mıdır?

5.  Yeni Ulaşım Ana Planında yer alan, 11 yeni metro hattı güzergahlarına üzerine kurulu;  Paralel anayollar ağının fizibilitesi ve ulaşım etüdüne dayalı kapasite kullanımı hesabı tek elden mi yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu metro ağı önerisi, uzun dönemde samimiyetsiz ve sezgisel bir öneri değil midir?"

6.  100.000 ölçekli Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 planının onaylanması; 50.000 ölçekli AUAP 2038 planının onaylandığını anlamını da gelmez mi?

7.  Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığının ilgili dairesi tarafından, Belediye Başkanlığına gönderilen anılan Ankara Ulaşım Ana Planı 2038 ile ilgili Belediye meclisinde alınan şu ana kadar  alınan bir karar var mıdır?

8. Ankara kent bütünü imar uygulamaları;  halen daha eski 25.000 ölçekli çevre düzeni planı 2023 planı üzerinden mi yapılmaktadır?  25.000 ölçekli Nazım planlar, 2038 Ana planına göre, planlama kademelerinin birlikteliği ilkesine uyumlu olarak yeniden hazırlanmış ve onaylanmış mıdır?

                                                                                                                                                                     CHP Ankara Milletvekili

                                                                                                                                                                             25.01.2018         

CHP Nihat Yeşil Ankara Büyükşehir belediyesi Gazi Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zübeyde Duman     0000-00-00 Tahir çalgüner ağına düşen yeni mv de bu mu? Aynı soruları bin kez sordurdu. Bir sefer de Anlamıyorlar mı ?
GALERİLER
Advert