CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Gazi'ye Verdiği Soru Önergesinin Cevaplanması İçin Bakan Selçuk’a 15 gün süre verdi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Gazi'ye Verdiği Soru Önergesinin Cevaplanması İçin Bakan Selçuk’a 15 gün süre verdi!
19.07.2018 12:27:05

 

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Gazi'ye Verdiği Soru Önergesinin Cevaplanması İçin Bakan Selçuk’a 15 gün süre verdi!

Gazi Üniversitesi ve YÖK hakkında verdiği yazılı soru önergesinin aylardır cevaplanmadığını belirten CHP'li Nihat Yeşil, "Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yeni sisteme göre 15 gün içinde cevap verme zorunluluğu var. Benim dilekçemin akıbeti de, üstünü örttüğünüz sayısız suç duyuruları gibi mi oldu?" diye sordu. Soru önergesini tekrarlayan Yeşil, Bakanı göreve çağırarak gerekenin yapılmasını istedi.

İşte CHP'li Yeşil'in o soru önergesi:

CHP Milletvekili Nihat Yeşil, Üniversitelerdeki ve YÖK Başkanlığında, cemaatle mücadelenin tavsadığına ve savsaklandığına dair iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği bir soru önergesi ile konuyu araştırılması üzere, Meclis gündemine taşıdı.

YÖK Başkanı Saraç’ın Rektörlere talimatı ve ilgili KHK’ler gereği; Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından ihraç edilen kaç cemaat zanlısı hakkında, eş zamanlı olarak re ‘sen savcılıklara da suç duyurusunda bulunulmuştur?

FETÖ le hukuki olarak mücadele eden personele, “mahalle baskısı ve taciz” yapılmakta mıdır?

Açık basına yansıyan bilgilerde; Gazi Üniversitesi Rektörlüğünce, Geçmişte FETÖ mağduru olan personele “cemaatle bağı olan kurum içinde bildiğiniz kişiler var mı diye hiç soru sormadığını, bir bilgi, belge ve yardım talebinde de bulunmadığı” ve FETÖ kovuşturmaların bu eksende sürdürüldüğü ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. YÖK Başkanı Saraç’ın Rektörlere talimatı ve ilgili KHK’lar gereği; Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından ihraç edilen kaç cemaat zanlısı hakkında, eş zamanlı olarak re‘sen savcılıklara da suç duyurusunda bulunulmuştur?

2. Kaç adet personele “gri personel” kategorisinde işlem yapılarak idarecilik görevlerinden el çektirildi?

3. FETÖ ve iltisaklılar kapsamında bazı akademik personelin soruşturma evraklarında bilerek, alenen usul (şekil) yanlışları yapıldığı ve idare mahkemelerine dosyaların bu şekilde gönderileceği ve esastan kapsamlı sorulara ve şikâyetçi ifadelerine yer verilmediği iddiası doğru mudur?

4. Doğru ise, bu idari soruşturma işlemlerini düzeltmek amaçlı hukuk müşavirliğinin bir çalışması var mı?

 5. Gazi üniversiteli (cemaatin bizzat mağdur ettiği) öğretim elemanları ile ilgili olarak; Yeni rektörün, 15 Temmuz öncesi idari işlemler ile ilgili bir çalışma başlatmadığı ve FETÖ mağduru davacıların kazandığı geçmiş tüm idari davaları temyize götürerek sahiplenildiği ve personelin mağduriyetlerinin devam ettirildiği iddiası doğru mudur?

 6. 15 Temmuz sonrası atanan Yeni rektör; Cemaatçilikten Sincan cezaevinde halen tutuklu olan eski Rektörün, rektör yardımcılığını yapmış mıdır?

Gazi Üniversitesi YÖK Nihat Yeşil Ziya Selçuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert