​CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Selin yol açtığı kayıplar telafi edilmelidir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Selin yol açtığı kayıplar telafi edilmelidir!
09.08.2018 13:39:53

 

​CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Selin yol açtığı kayıplar telafi edilmelidir!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Karadeniz Bölgesinde sağanak yağışlar bir haftadır yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Başta Ordu İlimiz ve Bölge Sele teslim oldu. Sel nedeniyle bölgede büyük hasarlar meydana gelirken, can kaybının olmaması sevindiricidir. 

Selin nedenleri ve sonuçları; Karadeniz Bölgesinde, doğal bitki örtüsü ve dere yataklarının yapısıyla oynanması, dere yataklarının daraltılması yakın yerlerde yapılaşmaya izin verilmesinin sonucunda, Dereler yağan yağmur sularını taşıyamadıkları için sele neden olurken! Bölgede yaşayan insanların büyük maddi kayıplarına neden olmaktadır. Dere yataklarının ıslahı yerine daraltılması, birilerine rant yaratma uğruna yapılaşmaya izin verilmesi bu felaketlerin asıl sorumlularıdır. Karadeniz Bölgesini yönetenlerin burada asıl sorumluluk sahibi oldukları gerçeğini unutmamak gerekir, Hükümetlerin, Belediyelerin görevleri dönemlerinde yapılanlardan sorumluluklarından dolayı suçları daha fazladır.

SEL İLE ORTAYA ÇIKANLAR

Zeybek;  Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel nedeniyle zaman zaman ulaşımın durdurulduğuna tanık olduk. Sel nedeni ile köprülerin yıkılması, yolların çökmesinin nedeni nedir? Mühendislik hatası mı yoksa Müteahhitlik hatası mı? Bunu yetkililerin çıkıp açıklaması gerekmektedir. Sel bazı gerçekleri açığa çıkarmaktadır. Bu köprüler, Mühendislik hesaplamaları ile yapılmaktadır! İşin yapımını üstlenen yüklenici firma yandaş olunca gerekli denetimlerin yapılmadığı ortaya çıkmaktadır.  Kamu zararlarının önlenmesi için sorumluların açığa çıkarılması ve gerekli yaptırımların yapılması kamu vicdanını rahatlatacaktır. Yöneten, denetleyen, işi yapanların anlayışları aynı olunca doğal afetlerde bunları daha çok yaşayacağımıza benziyor.

Bölgedeki Belediyelerin geleceği düşünerek Dere yataklarına yakın yerlere yapılaşma izni vermemeleri ve dere yataklarının doğal yapısının korunması ile ıslahını yapmalarının yanında bölgenin doğal bitki örtüsüne dokunmamaları gerekmektedir.

SEL’İN KAYIPLARI TELAFİ EDİLMELİDİR

Karadeniz bölgesinde yaşanan Sel felaketi nedeniyle büyük maddi kayıplar olmuştur.  Kayıpların tespiti hızla yapılmalı ve vatandaşlarımızın maddi kayıpları karşılanmalıdır. Sel nedeniyle bölgede çöken köprü ve yolların çöküş nedeni bilirkişiler tarafından incelenmeli, sorumlular için gereği mutlaka yapılmalıdır. Diyen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Sel nedeniyle can kayıplarını yaşanmaması sevindiricidir! Ülkemize ve Bölgemize geçmiş olsun”.    

CHP Samsun Kemal Zeybek Ordu Sel felaketi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER