Ciltteki Morarmaların Sebepleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ciltteki Morarmaların Sebepleri
25.07.2017 09:28:24

 

Ciltteki Morarmaların Sebepleri

VM Medical Park Samsun Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniği’nden Doç.Dr.Özlem Şahin Balçık ciltteki morlukların neden oluşabileceği hakkında bilgilendirdi.

Doç.Dr.Özlem Şahin Balçık,”Ciltte morarma; düşme, çarpma ve vurma gibi olaylar sonrası beklenen bir durumdur. Ancak herhangi bir travma olmaksızın kendiliğinden gelişen morluklar bazı hastalıkların göstergesi olabilir. Kan hastalıklarından; lösemi, bazı pıhtılaşma faktör eksiklikleri (hemofili) ve çeşitli nedenlere bağlı trombosit düşüklüğü (trombositopeni) ciltte morarma ile kendini gösterebilir. Bazı romatizmal hastalıklar ve bağ dokusu hastalıklarında da morarma görülebilir. “ dedi.

Dr.Balçık, ”Bunların yanında ciltte morarmaların en sık nedenlerinden birisi ilaç yan etkileridir. Aspirin gibi kan sıvılaştırıcı ilaçlar, bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler, antidepresanlar ve kortikosteroidler ciltte kolay morarma şikayetine yol açabilmektedir. Cildinizde kendiliğinden gelişen bir morluk oluştuğunda en kısa zamanda hekiminize başvurmalı ve eğer kullanıyorsanız; kullandığınız tüm bitkisel veya normal ilaçları da muayene için yanınızda getirmelisiniz.” diye konuştu.

 

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kan hastalıkları Ciltte morarma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert