Cins Oluş ve Cinsiyet
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cins Oluş ve Cinsiyet
14.10.2018 12:44:58

 

Cins Oluş ve Cinsiyet

Cinslik deyince insanın hemen aklına kadın erkek cinsiyeti gelir. Bu da bir tür cinsliktir. Ancak bu cinslik ''ten'' cinsliğidir. Cinsliğin bir lügat anlamı vardır birde ıstılah yani görünmeyen latif olan manası vardır. Cinslik çok derin bir öz ve gözdür.

Cinslik hakikatte aidiyettir. Mensup olduğu yerdir. Yaratılmışların Hakikatteki aslıdır. Yani Cinsiyet sadece ten cinsiyeti değildir. Maddeden manaya yani dıştan içe doğru olan cinslikler vardır. Ve bunlar çok farklılık arz ederler. İnsanın anlayışına, bakışına, kabın, kalıbına göre değişir.

Hz Mevlana cinsliği kısaca şöyle tarif eder. “Cins oluş, iyi bil ki su ve toprak bakımından değil, mâna, bakımındandır. Kendine gel de surete tapma, suret sözüne kapılma, cins oluşu surette arama. Suret, cansız şeye, taşa benzer.'' Cinsiyet nedir? Bir çeşit bakış. Bununla bir cinsten olanlar, birbirlerine yol bulur, birbirlerine kavuşurlar. Allah, birisine verdiği bakışı sana da verse sen de onun cinsinden olursun.

Dıştan içe ,bedenden ruha yani şekilde ve şekilsizlikte ki iyi kötü tüm cinslerin hepsi birbirleriyle ünsiyeti vardır. Yani birbirlerini sever, sevişir, kaynaşırlar birbirini çekerler. Tesirleri vardır tesir ederler. İyi yada kötü görüşün veya bakışın birbirine bağı vardır.

Şekil birliğinin cinsliği, şekiller birlikte veya beraber oldukların da ortaya çıkar doğarlar. Yani çeşitli parçalar doğar ve doğurur tesir ederler. Bu doğanlar şahitlenirler. Elle tutulur gözle görülürler hasbihal edilirler. Tesirleri fizikidir.

Şekilsiz görünmeyen cins birliğinden doğanlar ise ; manalar. sanılar, hayaller, fikir ve düşünceler şeklinde oluşan cins birliğidir. Küçük bir benzetmeyle iki ayrı güzel düşüncenin birleşmesinden ortaya çıkan güzel bir tablo veya  güzel sonuç gibidir. Güzel ve uyumludur.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ahmet düzgün cins
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER