Çocuğunuz çok öfkeli ve çok inatçı mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuğunuz çok öfkeli ve çok inatçı mı!
10.03.2018 11:23:23

 

Çocuğunuz çok öfkeli ve çok inatçı mı!

Öfke problemi çok küçük yaşlardan itibaren karşımıza çıkan, çocuğumuzla olan iletişimimizde tıkanmamıza sebep olan ve sabrımızı zorlayan en önemli sorunlardan biridir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Dilara Bilge, bu problem 2-3 yaş sendromlarıyla birlikte karşımıza sıklıkla çıktığı gibi çocuğu ruhsal açıdan etkileyen kardeş doğumu, okula başlama, boşanma, taşınma gibi yaşam olayları sonucunda da tetiklenip gözlemlediğimiz bir durum olduğunu belirterek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Öfke problemi ve inatçılık dediğimiz durumlar, çocuğun istediği şeyi aldırana kadar ya da istediği şeyi yapana kadar ağlaması, kendine veya çevresindeki insanlara zarar vermesi, eşyaları vurup kırması, nefesini tutması, çığlık atması gibi davranışlardır.

Çocukların bu davranışlarının altında yatan temel sebepler; ebeveynlerinden ve öğretmeninden ilgi görmek istemesi, ebeveynlerle girilen iktidar mücadelesi, bu davranışları gösteren çevresindeki yetişkinleri  rol model alması, şiddet içerikli tv programları ve oyunları takip etmesi, her istediği yerine getirilen, kural ve disiplinden uzak aşırı hoşgörülü yaklaşımla yetiştirilmeleri olabilir. Yani sorun aslında çocukta değil bizim ona karşı olan yaklaşımımızdadır. Ve bu durumu değiştirmek de ebeveynlerin, çocukla ilgilenen diğer yetişkinlerin tutumlarında yaptıkları değişikliklerle mümkündür. Bu konuda ki en önemli kural; çocukla ilgilenen bütün yetişkinlerin tutarlı davranmasıdır. Koyulan kuralların ve oluşturulan düzenin hiç kimse tarafından esnetilmemesi gerekir.

Unutmayın zamanında alınmayan önlemler çocuğunuzun yetişkinlik dönemlerinde de bu davranış problemlerini sürdürmesine, iletişim problemleri olan, anlayışsız ve uyumsuz bireylere dönüşmesine sebep olur.

 

​Öfke problemi VM Medical Park Samsun Çocuk Gelişimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER