Çocuklarda safra kesesi taşları Daha sık görülmeye başladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuklarda safra kesesi taşları Daha sık görülmeye başladı
11.11.2019 15:59:15

 

Çocuklarda safra kesesi taşları Daha sık görülmeye başladı

Çocukların safra kesesinde görülen taşlar hakkında uyarılarda bulunan Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, Bundan 20 yıl önce çocuklarda safra kesesi taşlarının nadiren görüldüğü, bunlarında yaklaşık %20 sinin herediter sferositoz, orak hücreli anemi, talasemi major gibi kanın yıkılmasına neden olan hemolitik anemi denilen kan hastalıklarına bağlı olduğunu, safra kesesi taşı olan çocukların mutlaka hemolitik anemi yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Günaydın “ Safra kesesi taşları (kolelitiazis) çocuklarda hemolitik hastalıkların yanı sıra karaciğer safra yollarının doğuştan hastalıkları, obezite, inflamatuar barsak hastalıkları, herhangi bir nedenle ince barsakların rezeksiyonu, uzun süreli parenteral beslenme, uzun süreli antibiotik kullanımı gibi nedenlerle de safra kesesi taşı oluşumunun çocuklarda gittikçe artmakta olduğunu görüyoruz.

Ayrıca fast food beslenme, obezite, yoğun bakım imkanlarının artması nedeniyle sepsis, kısa barsak gibi nedenlerle eskiden kaybedilen hastaların yaşadığı, bu hastalarda safra kesesinde taş oluşmasının daha sık görülmektedir. Çocuklarda safra kesesi taşının tedavisinin öncellikle ursedooksikolik asit (UDCA) denilen ilaç olduğunu, 3-6 aylık tedaviden sonra erimeyen taşlarda kolesistektomi denilen ameliyatın yapılması gerekmektedir. Çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi laparoskopik (kapalı) ameliyatla safra kesesinin alınabildiğini, bu ameliyatı çocuk cerrahlarının yaptığını vurgulayarak sözlerine son verdi.

safra kesesi Safra kesesi taşları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER