Advert
Çocuklarımızın ekran kullanımını Neden Kısıtlamalıyız?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuklarımızın ekran kullanımını Neden Kısıtlamalıyız?
10.10.2017 13:56:07

 

Çocuklarımızın ekran kullanımını Neden Kısıtlamalıyız?

Liv Hospital Samsun Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, çocukların ekrana maruz kalma konusuna değindi.

Liv Hospital Samsun Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım , “Günümüzde çocuk ve ergenler yoğun bir şekilde ekrana maruz kalmakta, tabiri caizse ekran karşısında büyümektedirler. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte ekran televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar gibi pekçok farklı formda hayatımızın her alanına, her anına girmiştir. Çocukların ekranda maruz kaldıkları içerik duygu, düşünce ve davranışlarını etkilemektedir. Bu nedenle ebeveynlerin ekran kullanımı ile ilişkili kuralları olmalıdır“ dedi.

EKRAN KULLANIMINA ILIŞKIN KURALLAR NELER OLMALIDIR?

Çocukların 0-2 yaş arası dönemde hiçbir şekilde ekrana maruz kalmamaları gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Yıldırım, “ 2-6 yaş arası dönemde günlük en fazla 1 saat, ebeveyn gözetiminde kullanım izni verilmelidir. 6 yaşından büyük çocuklar için de ekran karşısında geçirilecek süre ile ilgili net sınırlar olmalıdır. Ekran kullanımının çocuğunuzun yeterli uyku almasını engelleyecek, fiziksel aktivitesini azaltıcı veya başka davranışsal sorunları tetikleyici etki gösterecek yoğunlukta olmadığından emin olun. Çocuklarınızın güvenliği için internet kullanımlarını kontrol edin.  Çocuklar ödevleri yaparken ekrana maruz kalmamalıdır. Ailecek birlikte TV-bilgisayar-tablet-telefonların kapalı olduğu zamanlar planlayın. Akşam yemeklerinde telefonların ve televizyonun kapalı olmasını sağlayın. Ayrıca uyku saatinden 1 saat öncesinden itibaren de ekran kullanımı önlenmelidir“ şeklinde konuştu

AŞIRI EKRAN KULLANIMI ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINI NASIL ETKILER?

Ekran kullanımının aşırı olması  özellikle uykuyu bozucu etki göstermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar tutarlı olarak yoğun teknolojik alet kullanımının uykuya dalma saatini geciktirdiğini ve uyku süresini kısalttığını; dolaylı olarak da dikkat ve davranışsal alanlarda soruna yol açtığını ortaya koyduğunu ifade eden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, yoğun ekran kullanımının uyku üzerine olan etkileri şu şekilde sıraladı;

1-Uykuda geçirilecek vaktin ekran karşısında geçiriliyor olması toplam uyku süresini azaltmaktadır

2-Maruz kalınan içerikle ilişkili olarak psikolojik ve fizyolojik uyanıklığa yol açmaktadır.

3-Sosyal etkileşimde olunması uykuya dalmayı geciktirici etki gösterebilir.

4-Ekrandaki ışık seviyesi sebebi ile biyolojik saatimiz olumsuz etkilenmekte, özellikle 2 saat ve üzeri ekran kullanımı hallerinde melotonin salınımı baskılanmaktadır.

Ek olarak yoğun ekran kullanımı; obezite, internet oyun bağımlılığı, okul başarısında düşme, uygunsuz içeriğe maruz kalınması, depresyon gibi pek çok soruna neden olmaktadır. 

Tüm bu olumsuz etkilerden çocuklarınızı korumanız için ekran kullanımına ilişkin kurallar uygulanmalıdır.

 

Liv Hospital Samsun Psikiyatri ekran kullanımı ebeveyn
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert