Covid-19 Türkiye Evde Kal
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Covid-19 Türkiye Evde Kal
30.03.2020 13:02:41

 

Covid-19 Türkiye Evde Kal

Günlerdir bu çağrı yapılıyor. Evde Kal Türkiye! Bizim gibi refah seviyesi kötü olan ülkelerde söylemesi kolay, uygulaması zor bir çağrı bu! Çünkü biz, refah devleti değiliz. 

İktisatta kelime anlamı olarak refah: “Bolluk, rahat ve varlık içinde bir yaşam sürdürme” demektir. Refah devleti ise: piyasa mekanizmaları ile özel mülkiyet esası üzerine tesis edilmiş bir devlet sistemidir. Bu sistemde toplumun sosyal ihtiyaçlarının sağlanması için kamu kaynakları etkin biçimde kullanılır. Refah endeksinin genel değerlendirmesini, 12 madde içermektedir. Yaşam koşulları, sağlık hizmetleri, güvenlik, eğitim, kamu hizmetlerinin kalitesi, sosyal sermaye, girişimcilik olanakları, yatırım, pazara erişim- alt yapı ve çevre.

Bir ülkenin refah seviyesinin ortaya konulabilmesi için açlık ve yoksulluk sınırı en önemli iki veridir. Bir ülkedeki en küçük topluluk olan çekirdek ailenin yaşam standartlarını anlamak, bir ülkenin gelişmişlik seviyesini kavramak için açlık ve yoksulluk sınırı bilmek yeterlidir.

Açlık sınırı nedir?

Açlık sınırı; 4 kişiden oluşan bir ailenin temel gıda ihtiyacı için harcadığı minimum giderdir. Açlık sınırı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen standartlara göre hesaplanmaktadır.

Yoksulluk sınırı nedir?

Yoksulluk sınırı; toplumun en küçük birimi olarak ele alınan, 4 kişilik bir aile topluluğunun zorunlu harcamalarının minimum ne kadar olması gerektiğini hesaplayan değerdir. Yoksulluk sınırı; kira, ulaşım, su, elektrik, eğitim, giyim, iletişim, kültürel etkinlik gibi en temel ihtiyaçların gerçekleştirilmesi için gerekli olan para miktarını ifade etmektedir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER