Cumhurbaşkanı Erdoğan 250 Yatak Kapasiteli Çarşamba Devlet Hastanesi’ni açtı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanı Erdoğan 250 Yatak Kapasiteli Çarşamba Devlet Hastanesi’ni açtı!
06.03.2019 10:29:06

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 250 Yatak Kapasiteli Çarşamba Devlet Hastanesi’ni açtı!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını İstanbul Kasımpaşa Kızılay Meydanı’nda canlı yayınla gerçekleştirdiği 250 yatak kapasiteli Çarşamba Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törene katılarak, açılış kurdelesini protokol üyeleri ile birlikte kesti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programda bir konuşma yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “ Ortaya çıkan bu güzel eser biliyorum hepinizi, bizi olduğu kadar heyecanlandırıyor. 56 milyon liraya yatırımla tamamlanan yeni hastane binamızda Sağlık Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımızın destekleri sayesinde en üst düzey teknoloji tıbbi cihazları kullanma imkanı bulduk. Yeni hastanemizin tıbbi cihaz ve teknolojik altyapısı şehir hastaneleriyle yarışacak kadar güçlü. Bu özellikleriyle yeni Çarşamba Devlet Hastanemiz inşallah önümüzdeki 50 yıl içerisinde ilçemizin ve bu hastanemizden hizmet alan bölge insanımızın sağlık ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar yaptığı konuşmasında, “Bu yeni Çarşamba Devlet Hastanemiz öncelikle ilimize ve ilçemize hayırlı olsun. Çarşamba Devlet hastanemiz 250 yatak kapasitesi, özellikleri ve teknolojik donanımları ile sadece Çarşamba’da yaşayan hemşehrilerimize değil, bu bölgede ve çevre ilçelerde yaşayan insanımıza sağlık hizmeti verecek. Ben emeği geçen herkese ve özellikle yapım aşamasında arazilerini hibe derecesinde hastane alanına veren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış töreninde beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Öncelikle bu 250 yatak kapasiteli Çarşamba Devlet Hastanemizin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önceki dönem Sağlık Bakanımız Sayın Ahmet Demircan döneminde, Samsun sağlık yatırımı yönüyle gelecek 40-50 yılın ihtiyacını karşılayacak şekilde hemen hemen her yatırımın ilimize kazandırılması konusunda çok büyük gayret sarf edildi. Samsunlular bunun kıymetini biliyorlar. Ben de 30 yıldır kamu görevi yapıyorum, her ile bu kadar kamu yatırımı düşmez. Bu yönüyle Samsunlular bu hizmetlerin en iyisine layıklar ama emeği geçenlere de teşekkür etmek lazım. Biz her zaman şunu söylüyoruz. Samsun sağlık kenti, Samsun tarım kenti, Samsun sanayi kenti, Samsun spor kenti, Samsun ticaret kenti, Samsun eğitim kenti ve Samsun turizm kenti diye kentimize özellikler vererek şehrimizi o alanlarda geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Samsun sağlık kenti özelliğini tam olarak hak ediyor diyen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Bütün çevre iller sağlık için Samsun’a geliyorlar. Çevre ve bölge illerin de ihtiyaçlarını karşılayacak Eğitim Araştırma Hastanemiz, Devlet Hastanelerimiz, Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Psikiyatri Hastanemiz, Üniversite Hastanemiz ve özel hastanelerimiz insanımıza en güzel hizmeti vermektedir. Bu yönüyle gerçekten Samsun bir sağlık kenti. Samsun sağlık kenti derken biliyorsunuz ilimizde Medikal Cerrahi Alet üreten firmalar var. Buralarda 2-3 bine yakın insan çalışıyor. Dün ilimizde İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli başkanlığında Sayın Vekillerimizin de katılımıyla çok ciddi ve verimli bir toplantı yaptık. Bu çalışmadan çok ciddi sonuçlar çıkacağını ümit ediyoruz, bekliyoruz. Samsun inşallah Medikal Cerrahi Aletler üretme alanında da iddialı olacaktır. Bu konunun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Samsun'un Çarşamba ve Bafra Ovalarıyla birlikte bir tarım kenti olduğunu söyleyen Kaymak, “Bu ovalarda üretilen ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi hepimizin görevi. Bu ovalarda ürettiğimiz ürünlerden daha çok kazanç elde etmemiz lazım. Bu ovaların daha da iyi değerlendirilmesi anlamında devletimizin desteklerini ve teşviklerini takip ederek kullanın. Biz Çarşamba ve Bafra’da zaman zaman toplantı yaparak buralarda tarım potansiyelinin değerlendirilmesi ve yatırım alanlarını daha iyi nasıl kullanırız ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunlar Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından rapora dönüştürülüyor. Bafra ilçemizde çeltik öne çıkıyor. Çarşamba ilçemizde ise fındık ile sebze arasında bir denge ortaya çıkıyor. Bütün bunların daha iyi bir şekilde yürütülmesi konusunda da inanın her gün çalışmalarımıza devam ediyoruz. .” şeklinde konuştu.

Samsun son 20 yılda kentsel dönüşüm anlamında çok ciddi yatırımlar aldığını ifade eden Kaymak, “Artık Samsun merkez ve sahil bandı insanlara çok cazip geliyor. İnsanlar artık buraları tercih ediyor. Samsun artık göç veren bir il değil, göç alan bir il haline geldi. Sanayileşme anlamında da aynı hızı göstermemiz lazım. Sanayiciler merkezde bizlerden yer istiyorlar, ilçelere gitmek istemiyorlar. Eski tersane bölgesinde 3 bin dönüme yakın bir yeri Organize Sanayi Bölgesi için oluşturmaya çalışıyoruz. Tarımsal kalkınmayı sürdürmek açısından sanayileşmek zorundayız. Biz ilimize sanayi yatırımlarını getirmediğimiz zaman gelişmiş ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayamayız. Yeni fabrikaların ilimize kazandırılması ve bunların istihdama katkı yapması için var gücümüzle çalışacağımızı belirtmek istiyorum. Samsun bizim ortak paydamız.” dedi.

 Samsun’un turizm alanında çok büyük potansiyeli olduğunu ifade eden Kaymak, “Biliyorsunuz bu sene Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde çok ciddi hazırlıklar yaptık. İlimizde birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Bu sebeple ilimize çok sayıda misafir gelecek. Hiçbir ilde hem kayak, hem deniz, hem de kaplıca gibi alan yok.  Samsun bu kadar güzellikleri, özellikleri ve potansiyeline rağmen dışarda çok tanıtılamamış. O anlamda Samsun’un daha çok tanıtımına ihtiyacı var.  İnşallah bu 100. Yıl etkinlikleri ilimiz için büyük bir fırsat olacak. Hem milli hakimiyet ruhunu Samsun’dan bütün Türkiye’ye duyurmuş olacağız, hem de ilimize gelen misafirler vasıtasıyla Samsun’u en iyi şekilde tanıtmış olacağız. Bu da Samsun’un turizm potansiyelini harekete geçirecek ve Samsun bundan da en güzel bir şekilde istifade edecektir. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. Türkiye artık sağlık alanında bütün dünya ülkelerinin gıpta ile baktığı ülke haline geldi. Ben tekrar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, hayırlı olması dileklerimle hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

 

 

Çarşamba Devlet Hastanesi’ Cumhurbaşkanı Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER