Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kuzey suriye’de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanı Erdoğan;  Kuzey suriye’de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz!
24.06.2017 09:03:59

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kuzey suriye’de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde halka hitap etti. 80 milyonu sevdiklerini ve vatanı böldürmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' ilkesini 'Rabia' olarak tanımladıklarını belirterek, "Ama Rabia'yı birileri, Kılıçdaroğlu gibiler bilmiyor. Anlamaz o. Kandil'in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iftar programına katılmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Daha önce referandumda Türkiye'de en yüksek oyu veren ilçe olan Harran'ı ziyaret edeceği duyurulan Erdoğan, programında değişiklik yaparak kente geldikten sonra helikopterle ilk olarak Suriye'nin terör örgütü PYD denetimindeki Rasulayn kenti ile komşu olan Ceylanpınar İlçesi'ne geldi. Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan alanda toplanan kalabalığa otobüs üzerinden hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik sevgi gösterisine teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceylanpınar'da Ak Partili belediye yönetimi ile yeni bir dönemin başladığını söyledi. Ceylanpınar'ın alt ve üst yapısıyla daha güzel olacağını belirten Erdoğan, geçmiş zihniyetlerin ise insanları hendek ve çukura mahkum ettiğini belirterek şöyle dedi:

"Benim Ceylanpınar'da yaşayan kardeşim toz, toprak, çamur, hendek, çukura mı mahkumdu? Geçmişteki zihniyet her yerde olduğu gibi burada da vatandaşları hendeklere, çukurlara, çamura, toza, toprağa mahkum etti. Çünkü insan muamelesi yapmadılar. Şimdi ise devran değişti. Elhamdülillah her geçen gün daha güzel olacak. Ara sokaklara varıncaya kadar, imar planlarına varıncaya kadar her yer daha güzel olacak. Şunu iyi biliniz; biz her zaman yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Şanlıurfa'ya son 15 yıl içerisinde yaptığımız yatırım yaklaşık 35 katrilyon. Öncekiler neredeydi hiç. Onlar aldıkları parayı dağa gönderdiler dağa. Onlar parayı bu ülkenin evlatlarına kurşun olarak kullandılar. Fakat biz bu millete sevdalıyız, Arap, Kürt, Türk 80 milyonuna sevdalıyız. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik, öyle sevmeye de devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda Ceylanpınar'ın yüzde 50'nin üzerinde 'evet' oyu verdiğini hatırlatarak, "Artık hanımlar, gençler kapı kapı dolaşacak ve herkesi bu çatının altına davet edeceksiniz. Durmayacağız ve çok çalışacağız. Rabbim çalışana veriyor, yan gelip yatara değil. Yeni Anayasa oylandı Ceylanpınar yüzde 50'nin üzerinde 'evet' dedi ama yeterli değil daha çok bekliyoruz. Şimdi hedef Mart 2019 ve Kasım 2019’da iki önemli seçim var. Buna şimdiden hazırlanacağız" dedi.

Erdoğan, Suriye iç savaşının ardından Türkiye'ye sığınan Suriyeliler kucak açtığı için Ceylanpınar ve Şanlıurfalılara da ayrıca teşekkür etti.

'GABARSA GABAR, CUDİYSE CUDİ, HER YERDE VARIZ, OLACAĞIZ'

Alandan yükselen 'Dik dur eğilme, bu millet seninle' sloganına, "Biz Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. başka hiçbir yerde değil" sözleriyle karşılık veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek şöyle konuştu:

"Rabia'yı Kılıçdoaroğlu gibiler bilmiyor. Anlamaz o. Diğerleri Kandil'in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz. Birincisi tek millet. Biz tek milletiz; Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Abaza, Boşak 80 milyon tek milletiz. İkincisi tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir, hilal bağımsızlığımız ifadesidir, her yıldız şehidimizin ta kendisidir ve başka bayrak tanımayız. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. İşte 780 bin kilometre kareyle bu topraklarla vatanımızı kimseye böldürtmeyeceğiz. Gabar'sa Gabar, Cudi'yse Cudi, Tendürek'se Tendürek, Bestler Dereler'se Bestler Dereler, her yerde varız, olacağız. Bu milletin huzuruna kimse inşallah el atamayacak. Dört; tek devlet; Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin garantisi altında bu hizmetleri sürdüreceğiz."

Erdoğan, konuşmasının sonunda Ceylanpınarlılar'ın bayramını kutladıktan sonra helikopter ile Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki bir diğer ilçesi olan Akçakale'ye hareket etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AKÇAKALE'DE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ceylanpınar'ın ardından Suriye'nin terör örgütü PYD denetimindeki bir başka kenti olan Telabyad ile komşu olan Akçakale'ye geçti. Helikopter ile ilçeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akçakale Kaymakamlığı önündeki alanda toplanan 5 bin kişilik kalabalığa otobüs üzerinden hitap etti.

Referandumda Akçakale'nin, yüzde 95.25 'evet' oyu ile Türkiye'de en yüksek oyun çıktığı üçüncü ilçe olduğunu hatırlatarak vatandaşlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "16 Nisan referandumunda ortaya koyduğunuz yüksek performansla Türkiye'nin üçüncü ilçesi olarak bize verdiğiniz destekten dolayı sizleri tebrik ediyorum. Akçakale yüzde 95'in üzerinde 'evet' demek suretiyle Türkiye'de birçok şeyi evvel Allah yıktı. Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz" dedi.

Akçakalelilere ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere kucak açtığı için teşekkür eden ve terörle mücadelenin kararlılıkla süreceği mesajını veren Erdoğan şöyle konuştu:

"Şunu unutmayın; bizler özellikle terörle mücadelede inşallah sizlerin bu duruşunuzla birlikte evvel Allah terörü gömeceğiz. Akçakale şu ana kadar ortaya koyduğu bu duruşuyla gerçekten tam bir ensar olma özelliğini ortaya koydu. Siz Suriyeli muhacirlere ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale'nin nüfusundan fazla burada Suriyeli muhacirlerin olduğunu biliyorum. Ama siz yılgınlık göstermediniz, 'bunlar nereden geldi' demediniz, gönlünüzü, kucağınızı açtınız ve çorbanızı paylaştınız. Onun için şahsım ve milletim adına sizlere teşekkür ediyorum. Avrupalı, batılı 3-5 bin kişiyi misafir edemezken, onlara kapısını açamazken, Türkiye 2 milyona kapısını açtı. Şu ana kadar yaptığımız harcamalar 30 milyar dolara yaklaşıyor, Avrupa verdiği sözleri tutmadı ama biz yolumuza devam ettik. Niye şuna inanıyorduk veren el alan elden hayırlıdır. Biz sizi seviyoruz. Ne Arabın Türk'e, ne Türk'ün Araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Allah'a olan yakınlık iledir. Öyleyse biz bölücü olmayacağız. Arap, Kürt, Türk ayrımı yapmayacağız ve 80 milyonu kucaklayacağız. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik."

'KUZEY SURİYE'DE DEVLET KURULMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Vatanı bölmek isteyenlere her yeri dar ve mezar edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte Kandil, işte Tendürek, Cudi Gabar, Bestler Deresi buralarda mücadeleler ortada. Şehitlerimiz olmuyor mu? Oluyor ama bu mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde Bakara Suresi'nin 154'üncü ayetini Arapça okudu ve ardından Türkçe tercüme ederek, "Hüküm ortada; kesinlikle Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler, ancak bilemezsiniz. Onlar bizimle beraber ve şehadet makamların en yükseğidir. Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devlet yok. Paralel devlet, şu, bu asla tanımıyoruz. Terör devleti buna müsaade etmedik etmeyeceğiz ve gereği neyse yaparız. Şimdi güneyimizde Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içindeler. Akçakale'den sesleniyorum; yanınızda kim olursa olsun, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti silahlı kuvvetleriyle, bütün imkanlarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika’ya da söyledik, diğer ülkelere de söyledik. Asla böyle bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle anılırsınız. Bu konuyla ilgili mücadelemizi de sürdüreceğiz" diye konuştu.

Erdoğan konuşmasının sonunda referandumdaki destek için tekrar teşekkür ettiği vatandaşlardan 2019 yılında yapılacak seçimlerde daha yüksek oranda destek istedikten sonra Harran'a gitti.

HARRAN'DA İFTAR YAPTI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'nın Harran İlçesi'nde düzenlenen 'kardeşlik iftarı' programına katıldı. Burada Türk ve Suriyeliler ile birlikte orucunu açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra meydanda kurulan sofralardaki binlerce kişiye hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alana kurulan platformdan yaptığı konuşma, bir Suriyeli tarafından da Arapçaya tercüme edildi.

Pazar günü yapılacak bayramın Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm coğrafyada acıları sonlandırmasını isteyen Erdoğan, Harran başta olmak üzere Şanlıurfalılara Suriyeli sığınmacılara ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Şanlıurfalıların imkanlarını paylaşıp sığınmacılara gönüllerini açtığını anlatan Erdoğan, devlet olarak kendilerinin de Suriyeliler için 30 milyar dolar harcadıklarını anlattı.

Batının birkaç bin insanın hesabını yaparken Türkiye'nin 2 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, batılı ülkelerin verdiği sözlerini tutmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bütün bu süre içerisinde 2016 Temmuz'una kadar 3 milyar dolar vereceklerdi, yıl sonuna kadar 3 milyar dolar daha vereceklerdi, toplam verdikleri 725 milyon dolardır. Onlardan destek gelse de gelmese de Türkiye kardeşlerine gerekli desteği vermeye devam edecektir. Bugün Şanlıurfa 103 bini barınma merkezinde kalanı şehir merkezinde 430 bin Suriyeli misafire ev sahipliği yapıyor. Bu Şanlıurfa nüfusunun dörtte birinden fazla Suriyeli kardeşine kucak açtığı anlamına gelir. Diğer şehirlerle birlikte ülkemizde 3 milyonun üzerinde Suriyeli, Iraklı misafirimiz barınma merkezleri ve şehirlerimizde hayatlarını sürdürüyor. Sizler, duygularını yitirmiş dünyanın vicdanı oldunuz. Sizler, mazlumlarla dayanışmanızla herkese tüm dünyaya örnek oldunuz. Günümüzün ensarları olarak paylaşmak nedir, kardeşlik nedir, komşuluk hakkı neyi gerektirir, dünya alem herkese gösterdiniz. Ayrım yapmadan bundan sonra da mazlum ve mağdurlara sahip çıkmaya devam edeceğiz."

'SURİYE'NİN KAYBEDENİ İSLAM DÜNYASI OLMUŞTUR'

Suriye iç savaşının ardından yaşanan insanlık dramına dikkat çeken ve Türkiye'nin alnının akıyla çıktığı bu sınavda birçok ülkenin sınıfta kaldığını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu:

"Suriye krizi tarihe kara leke olarak yazılıyor. On yıllardır diğer ülkelere demokrasi, hukuk dersi veren batılı devletler Suriye'nin demokrasi, hak taleplerine sırtlarını döndüler. Kendi vatandaşları için en temel hak olan demokrasiyi Suriyeli kardeşlerimize lüks gördüler. Uluslararası toplum Suriye'de bir milyon insanın terör örgütleri ve kendi halkına zulüm uygulayan devletle onları destekleyenler tarafından katledilmesine seyirci kaldı. Bu süreçte Suriye'de yıkılan şehirlerin enkazı altında masum bedenlerle beraber insanlığın itibarı da kalmıştır. Suriye'nin asıl kaybedeni bunca Müslümanın alçakça katledilmesine yeterli tepkiyi veremeyen İslam dünyası olmuştur. Batının bir damla petrolü bir insanın canından daha değerli gören çarpık anlayışına alet olmak, hiçbir Müslümana yakışmaz. Biz bu çarpıklığa karşı sesimizin çıktığı, gücümüzün yettiği, elimizin ulaştığı kadar mücadele ettik, ediyoruz. Bölgedeki istikrarsızlıktan nemalananlar bizim hak, adaletten bahsetmemizden rahatsız oluyor. Ülkemize karşı yürütülen karalama ve iftira kampanyalarının sebebi işte budur. DEAŞ terörüne karşı en büyük mücadeleyi veren ve bu örgüte en büyük kaybı yaşatan Türkiye'yi teröre destek vermekle itham etmenin nedeni, Suriye'deki oyunu bozuyor olmamızdır. Sadece bu iftiralarla kalmadılar, Suriye'deki ateşi ülkemize taşımaya kalktılar. Reyhanlı olayı, DEAŞ'ın intihar saldırıları, PKK eylemleri, FETÖ ihanet şebekesinin darbe girişimi, Suriyeliler ile Türkleri karşı karşıya getirme çabaları hep bu planın parçalarıdır. Türkmenlere yardım götüren MİT TIR'larının durdurulması, yine aynı kirli planın eseridir. Türkiye'ye yönelik bu aşağılık senaryoda figüranlık yapanlar şimdi hukuk önünde hesap veriyor. İnşallah Suriye'deki, Irak'taki oynanan oyunları hep birlikte, bunları tezgahlayanların başına geçireceğiz."

'EN UFAK TEHDİTTE DANIŞMAZ, GEREĞİNİ YAPARIZ'

Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus ile El Bab arasındaki bölgenin terör unsurlarından arındırıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde PYD-YPG terör örgütünün olası tehdidi halinde de gereğini yapacaklarının mesajını verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Fırat Kalkanı Harekatı ile ilk adımı attık. Bölgede 2 bin kilometre karenin üzerinde alanı teröristlerden temizleyerek Suriyeli kardeşlerimize emniyet içinde yaşayabilecekleri güvenli bölgeler kurduk. Cerablus, El Rai, Dabık, Bab'ta bu imkanı hazırladık. Bu sayede yüz binden fazla Suriyeli evlerine, yurtlarına, yıllardır hasret çektiği ana vatanlarına döndüler. Bu sayı her geçen gün biraz daha da artıyor. İnşallah bundan sonra da Suriye'de barış ve huzur gelmesi için, ülkenin toprak bütünlüğünün muhafazası için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Suriye'de devam eden bu olumsuz gelişmelerin, yarın bir gün eğer sınırlarımıza bir tehdit oluşturması, böyle bir vakayla karşı karşıya kalırsak, bütün dünya şunu bilsin, bizler Fırat Kalkanı ile ne yaptıysak, aynını orada yapacağız. Ne yazık ki stratejik ortaklarımız terör örgütleriyle beraber hareket ediyorlar. Biz kendilerine; 'gelin DEAŞ terör örgütüne karşı bu işi beraber yapalım' dedik. 9 koalisyon ülkesiyle beraber, biz DEAŞ denilen bu terör örgütünü halledemez miyiz? Bu PYD, YPG bunlar terör örgütüdür. Ne yazık ki burada ısrarlı oldular. Biz de kendilerine şunu söyledik; yarın bir gün ülkemiz için en ufak tehdit oluşturmaları halinde biz kimseye danışmaz, gereğini yaparız. Bugüne kadar her şeyde uluslararası hukuka dikkat ettik; Gaziantep'te 53 kardeşimizi şehit ettiler, artık sabredemeyiz dedik ve Cerablus'a girdik. Arkadan Rai’ye girdik, arkadan Dabık'a girdik, arkadan El Bab'a girdik. Şu anda 2 bin kilometre kareyi aşkın alan kontrolümüzdedir. Şimdi oraya gerçek sahipleri döndü, dönüyorlar. Gelin Münbiç'te de bunu yapalım dedik. Oyalama yapıyorlar. Rakka'da beraber yapalım dedik, terör örgütü YPG ile hareket etmeye karar verdiler. Siz bilirsiniz dedik. Şimdi yürüyorlar, bakalım ne yapacaklar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK ile mücadelenin de aralıksız süreceğini belirterek, "Bu vatanı böldürmeyiz. Tendürek, Cudi, Gabar, Bestler Deresi neresi olursa olsun, nerede çukurcular varsa çukura gömülürler. Nerede hendekçiler varsa, hendeğe gömülürler. Harran, Akçakale, Ceylanpınar böyle ayakta durdukça, Türkiye böyle ayakta durdukça önümüze kimse geçemeyecektir."

YOLLAR YÜRÜMEKLE AŞILMAZ

Erdoğan konuşmasının son bölümünde ise isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Türkiye Cumhuriyeti'nden başka asla bir devletimiz olamaz. Devlet içinde devlet olamaz. Birileri ülkemizi bölmek isteyenlerle beraber yollarda yürümek isteyebilirler. Varsın yürüsünler, yollar yürümekle aşılmıyor. Biz de diyoruz ki; ülkenin birlik beraberliğini bozmayın, dayanışmamıza gölge düşürmeyin. Yürümekle bir yere varamayacaksınız, aslolan bu milletin gönlüne yürümektir. Biz bu milleti seviyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert