Cumhurbaşkanı Erdoğan: O ajanlar nasıl sızdı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O ajanlar nasıl sızdı?
11.10.2017 13:00:56

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: O ajanlar nasıl sızdı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin, ajanı tutuklandığı için Türkiye’ye vize yasağı koymak yerine, ajanların nasıl sızdığını ya da kimler tarafından konsolosluğa sokulduğunu araştırması gerektiğini belirtti. Erdoğan, Bass’ı da büyükelçi olarak görmediklerini ifade etti.

Ukrayna’dan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan ile Vucic zirvelerin ardından ikili ekonomik ve siyasi ilişkileri artıracak tamı tamına anlaşma imzaladı. İkili toplantıların ardından ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Erdoğan’ın gündemi de ABD’nin skandal vize yasağı ve yaşanan gerginlik vardı. Sorunu ABD’nin başlattığını, Trump yönetiminin temaslara açık olmamasının da yadırganacak bir durum olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye’de son günlerini geçiren John Bass’ı işaret ederek, “Bu sorunun faili Amerika Birleşik Devletleri’nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin, özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha sonra da ‘Ben bunu devletim adına aldım’ gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür” dedi.

Kabile devleti değiliz

ABD yönetiminin belgeler neticesinde tutuklanan Metin Topuz ve hakkında gözaltı kararı çıkarılan diğer ajanın konsolosluğa nasıl girdiği konusunda araştırma yapması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu? Bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez, Türkiye Cumhuriyeti de bir kabile değildir. Asırlara varan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devlet deneyimi, bir devlet tecrübesi vardır. Dolayısıyla böyle bir şeye bizim müsaade etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Bir saat orada tutmayız

Vize yasağı kararının nasıl alındığının ortaya çıkması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, skandaldaki Bass parmağına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa, o zaman Amerikan üst yönetiminin bu büyükelçiyi orada bir dakika tutmaması gerekir. Sen ‘Türkiye-Amerika ilişkilerini nasıl bozarsın, sana böyle bir yetkiyi kim verdi?’ demeleri gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz orada onu bir saat tutmayız.” Erdoğan ayrıca veda ziyaretleri yapan John Bass’ın taleplerini kabul etmediklerini aktararak, “Onu Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz bunu da çok açıkça söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

Erem Şentürk / Diriliş Postası - Belgrad

ABD Cumhurbaşkanı Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert